لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۲

سخنگوی کاخ سفید به ایران: از حزب الله حمایت نکنید، به بازار جهانی برگردید


اریک شولتز از سخنگوهای کاخ سفید می گوید اصرار ایران در حمایت از حزب الله به نفع این کشور نیست.
اریک شولتز از سخنگوهای کاخ سفید می گوید اصرار ایران در حمایت از حزب الله به نفع این کشور نیست.

در حالیکه حسن روحانی در یک همایش بر نیاز ایران به رشد سرمایه گذاری تاکید کرد، یکی از سخنگوهای کاخ سفید با اشاره به حمایت جمهوری اسلامی ایران از گروه حزب الله لبنان، گفت این حمایت مانع بازگشت ایران به بازارهای جهانی شده است.

اریک شولتز، معاون مطبوعاتی و از سخنگوهای کاخ سفید خبر داد که ایالات متحده به ایران توصیه کرده است برای جلب همکاری مالی جهانی، از ادامه حمایت از گروههایی مثل حزب الله لبنان خودداری کند.

واکنش این سخنگوی کاخ سفید چهار روز بعد از سخنان جنجالی حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان ابراز می شود. نصرالله در یک سخنرانی عمومی مدعی شده بود محدودیت های مالی علیه حزب الله تاثیر ندارد چون ایران تامین کننده منابع مالی این گروه است، نه بانک ها.

او به صراحت گفت‌:‌ "کمک و پولهای ایران همانطور به دست ما می‌رسد که موشک‌هایی که با آن اسرائیل را تهدید می‌کنیم."

اریک شولتز در پاسخ به خبرنگاران گفت دولت آمریکا اطلاع دارد که بودجه و هزینه نظامی حزب الله از جمله اسلحه و موشک توسط ایران تامین می شود.

این سخنگوی کاخ سفید تاکید کرد: "ما در مورد نگرانی ایران درباره دسترسی به بازارهای جهانی گفتگوهایی داشتیم. فعالان بازار مالی جهان اگر ببینند ایران به تامین مالی تروریسم و تامین منابع حزب‌الله ادامه می‌دهد، این روش مشکلاتی ایجاد می کند و آنها نمی خواهند با دولتی کار کنند که از تروریسم حمایت می کند.

شولتز از ایران خواست رویه خود را تغییر دهد و گفت این روش ایران، نه تنها برای امنیت ملی ما خوب نیست، بلکه به نفع ایران هم نیست.

نگرانی برای سرمایه گذاری در ایران

واکنش سخنگوی کاخ سفید با ابراز نگرانی ها در تهران برای کمبود سرمایه گذاری خارجی همزمان شده است.

بعد از اجرای توافق هسته ای ایران و کشورهای پنج به علاوه یک، جمهوری اسلامی ایران خوشبین بود از مزایای این توافق بهره مند شود اما در سه ماه اخیر، مقام های تهران می گویند هنوز توفیقی نداشته اند. در این مدت وزرای خارجه ایران و آمریکا چند دیدار داشته اند و حتی تاکید جان کری بر اینکه مشکلات هسته ای ایران و غرب حل شده، به از سرگیری روابط اقتصادی مالی دنیا با ایران منجر نشده است.

روز سه شنبه هشتم تیرماه، حسن روحانی که در یک همایش قضایی در تهران سخن می گفت، بار دیگر تاکید کرد ایران به رشد سرمایه گذاری نیاز دارد.

آقای روحانی گفت:‌ برای رسیدن به این هدف ما باید اعتماد سرمایه‌گذار داخلی و خارجی را جلب کنیم.

رئیس جمهوری ایران تاکید کرد: بزرگترین هدف ما هم در برجام ایجاد شرایط مناسب در کشور برای رونق اقتصادی و اشتغال نسل جوان ما بود. امروز این هدف نسبت به دیروز مهیاتر شده و شرایط ما آماده‌تر از دیروز است.

نگرانی تهران برای جذب سرمایه گذاری خارجی در حالی است که با برداشتن تحریم های هسته ای، هنوز موسسات و شرکت های بزرگ مالی برای عادیسازی رابطه با ایران تردید دارند.

به تازگی شرکت هواپیما سازی بوئینگ با ایران قرارداد فروش هواپیما امضا کرده و ایران امیدوار است بعد از خرید از این شرکت آمریکایی، دیگر شرکت ها مانند ایرباس وارد معامله با تهران شوند.

هرچند دولت روحانی بر عادیسازی رابطه با جامعه جهانی تاکید دارد اما آیت الله علی خامنه ای و طیفی تندرو از نیروهای نظامی این کشور همچنان از حمایت گروه هایی مثل حزب الله در منطقه خاورمیانه دفاع می کنند و آن را بخشی از سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران می دانند.

XS
SM
MD
LG