لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۳۱

جایگاه ایران در "لیست سیاه پولشویی" در دوران پسابرجام


ایران سعی دارد با برداشته شدن تحریم‌های بین المللی در راستای توافق جامع اتمی، وارد داد و ستد متعارف جهانی شود.
ایران سعی دارد با برداشته شدن تحریم‌های بین المللی در راستای توافق جامع اتمی، وارد داد و ستد متعارف جهانی شود.

گروه ویژه اقدام مالی پول‌شویی (فَت اف) همواره یک لیست سیاه از کشورهایی که مقررات مالی و پولشویی نگران کننده‌ای دارند منتشر می‌کنند. لیستی که ایران نیز در آن قرار دارد.

فت اف که در سال ۱۹۸۹ تاسیس شده است، فهرست کشورهایی را که به گروه های تروریستی کمک مالی کرده و اقدامات ضد پولشویی ندارند تهیه می کند.

خبرگزاری رویترز در گفتگو با یک دیپلمات اروپایی می نویسد اگر چه تهران از این لیست خارج نخواهد شد، اما تا حدی برخی واژگان تشویق و تقدیر از عملکرد ایران در بیانیه این سازمان خواهد آمد.

" اتحاد علیه ایران هسته‌ای" که لابی ضد فعالیت‌های هسته‌ای ایران در نیویورک است، با انتشار بیانیه‌ای خواستار ادامه و افزایش نظارت دقیق و همه جانبه بر فعالیت‌های ایران شده، زیرا تهران همچنان به حمایت مالی خود از گروه حزب الله لبنان ادامه می دهد.

در بیانیه این گروه آمده است "تا زمانی که بانک‌های رژیم در ایران، با استانداردهای جهانی مبارزه با پولشویی هماهنگ نشوند، هیچ موسسه مالی نمی‌تواند در تعامل بازرگانی با ایران مخاطره کند."

تایلر کالیس، از شورای ملی ایرانیان آمریکا، بر این باور است که ایران باید گام های بیشتری در راستای مقابله با پولشویی بردارد.

او می گوید "تحلیل نایاک این است که فت اف، در مورد فراخوان کنونی اش که از زیرمجموعه هایش خواستار اجرای اقدامات تأدیبی علیه ایران و بانک‌هایش است تا اندازه ای تجدید نظر کند. اما ایران همچنان در لیست سیاه خواهد ماند. زیرا ایران باید طی هفته ها و ماه های آینده جهت همراهی با مقررات بین المللی بویژه در مبارزه با پولشویی بین المللی و همچنین حمایت مالی از گروه‌های تروریستی تجدید نظر کند. با این وصف ما معتقدیم که تهران گام‌های مهمی در این موارد برداشته است."

به گفته آقای کالیس تجدید نظر فت اف منجر به کاهش تردیدها و ترس بانک‌های اروپایی و افزایش اطمینان آنها در تعامل با تهران خواهد شد.

تهران سعی دارد که با برداشته شدن تحریم‌های بین المللی در راستای توافق اتمی، وارد داد و ستد متعارف جهانی شود.

اجلاس آینده این سازمان که ۳۷ کشور عضو دارد، هفته آینده در کره جنوبی برگزار می شود.

XS
SM
MD
LG