لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۰

تقویت بخش صدور مجوز تجارت با ایران در وزارت خزانه داری آمریکا


آدام زوبین، رئیس بخش اداره کنترل دارایی های خارجی در وزارت خزانه داری آمریکا.
آدام زوبین، رئیس بخش اداره کنترل دارایی های خارجی در وزارت خزانه داری آمریکا.

اداره ناظر بر صدور پروانه تجارت با ایران در وزارت خزانه داری ایالات متحده (OFAC) در سایه سیل درخواست ها از افزایش پرسنل خود خبر می دهد.

به نوشته سموئل روبنفلد در روزنامه وال استریت ژورنال، جان اسمیت، کفیل رئیس اداره کنترل دارایی های خارجی، می گوید در پنج ماه اجرای توافق هسته ای ایران از ماه ژانویه "صدها، اگر نه هزاران" درخواست صدور مجوز دریافت شده است.

به گفته ی اسمیت بعضی درخواست ها با توجه به نگرانی های امنیت ملی می تواند در یک روز مورد رسیدگی قرار بگیرد، بعضی دیگر هفته ها یا شاید ماه ها طول بکشد زیرا "مسائل گسترده سیاست خارجی یا مسائل پیچیده حقوقی در آن ها نقش دارد."

"اداره کنترل دارایی های خارجی" وزارت خزانه داری آمریکا علاوه بر صدور پروانه تجارت، اجرای سیاست های تحریم، شناسایی اهداف تحریم های جدید، و ارائه دستورالعمل برای اجرای قوانین تحریم را بر عهده دارد.

سموئل روبنفلد می نویسد با افزایش نقش تحریم به عنوان عنصری در سیاستگذاری آمریکا حوزه فعالیت "اداره کنترل دارایی های خارجی" به شکلی گسترده توسعه یافته است ولی بودجه و پرسنل آن ها تقریبا همان باقی مانده بود.

افزایش چشمگیر پرسنل این اداره با تعیین فردی به عنوان مسول صدور مجوزها همراه بوده است.

با این که ایران از تاخیر در بهره گیری از مزایای اقتصادی لغو تحریم ها شکایت دارد اما جان اسمیت مشکلات درون بخش بانکی ایران و ارزیابی خطرات کار با این نظام بانکی را علت عدم تعامل کامل با ایران عنوان کرده و می گوید تحریم های غیر هسته ای به قوت خود باقی اند و "اداره کنترل دارایی های خارجی" دستورالعمل های اجرای آن ها را منتشر کرده است.

XS
SM
MD
LG