لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۷

وزیر خارجه آمریکا: تصمیم پرزیدنت ترامپ خروج از برجام نیست


ساعتی پیش از اعلام استراتژی جدید دولت پرزیدنت ترامپ در برابر ایران، وزیر خارجه او گفت رئیس جمهوری خواهد گفت که توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ با ایران در جهت منافع ملی ایالات متحده نیست، اما آمریکا از توافق خارج نخواهد شد.

به گزارش رسانه‌های آمریکا، رکس تیلرسون در یک نشست خبری در واشنگتن پایتخت آمریکا گفت، پرزیدنت ترامپ همچنین قصد ندارد که درخواست کند تحریم‌های هسته‌ای ایران که پیشتر در چارچوب برجام لغو شده‌اند، «فورا» باز گردانده شوند.

وی در تشریح کلیات استراتژی جامع دولت جدید آمریکا در برابر ایران به خبرنگاران گفت، این طرح همچنین تلاش‌های دیپلماتیک به منظور مجاب کردن همپیمانان آمریکا بر ای مذاکره بر سر یک توافق جدید را در بر می‌گیرد که توافق ۲۰۱۵ را تکمیل کند.

به گفته آقای تیلرسون، واشنگتن از شرکای اروپایی خود خواهد خواست برای اعمال تحریم‌های جدی بر عوامل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران، به ایالات متحده بپیوندند. ایالات متحده فعالیت‌های ایران و سپاه پاسداران در منطقه را بی‌ثبات کننده می‌داند.

وی با بیان این که «تحت برجام، ما اختلاف نظر داریم. ما در مورد پایبندی فنی آنها (به توافق هسته‌ای) بحث نمی کنیم،» گفت یکی از نقاط ضعف برجام نبود معیار سنجش پایبندی ایران به تعهداتش است که تاکنون ضعیف بوده و عمل به آن برای آنها دشوار نبوده است.

به گفته وزیر خارجه آمریکا، همین موضوع می‌تواند گزینه احیای تحریم‌های ایران را در اختیار کنگره بگذارد، اما پرزیدنت ترامپ از قانونگذاران خواهد خواست، دست به این کار نزنند، و در عوض طرح جدید برای نظارت بر تحریم‌های ایران پیشنهاد خواهد کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG