لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۷

هشدار جمهوریخواهان کنگره به بایدن: توافق با ایران به کنگره نیاید، سرنوشتی مانند برجام خواهد داشت


سایت خبری اکسیوس می‌گوید حدود ۲۰۰ عضو جمهوریخواه کنگره نامه‌ای به جو بایدن، رئیس‌جمهوری آمریکا نوشته‌ و به او هشدار داده‌اند اگر با ایران بدون تائید کنگره بر سر برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی توافق کند، این قرارداد سرانجامی چون برجام خواهد داشت.

توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) در زمان دولت باراک اوباما به تایید کنگره نرسید و از همین‌رو دونالد ترامپ بعد از روی کار آمدن، توانست به‌راحتی از آن خارج شود.

دور هشتم مذاکرات وین در حالی در جریان است که دولت بایدن از آغاز کار، از عزم خود برای بازگشت به این توافق به شرط پیروی تهران از تمام مفاد آن سخن گفته است. جمهوری اسلامی اما می‌گوید تا تحریم‌های هسته‌ای برداشته نشود، تهران به تعهدات خود عمل نخواهد کرد.

امضاءکنندگان این نامه که احتمالا در دوره بعدی کنگره، اکثریت مجلس را خواهند داشت، دولت بایدن را به نرمش مقابل تهران متهم می‌کنند.

این در حالی است که یک سخنگوی وزارت خارجه امریکا با اشاره تلویحی به عدم دخالت ملاحظات حزبی در این گفت‌وگوها، به این سایت خبری گفته که دولت بایدن بدون توجه به اینکه چه کسی اکنون و در آینده رهبری دو کشور را برعهده دارد، در این مذاکرات شرکت کرده‌ است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی اختصاصی که روز پنجشنبه ۲۸ بهمن منتشر کرد، به نقل از دیپلمات‌ها نوشت که توافق میان ایران و آمریکا برای احیای برجام در حال شکل‌گیری است.

XS
SM
MD
LG