لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۴

تدارک پنتاگون برای موضع گیری تهاجمی‌تر علیه ایران در فضای سایبری


ژنرال جوزف ووتل از مرکز فرماندهی آمریکا موسوم به سنتکام، در کنار جیم متیس وزیر دفاع آمریکا.
ژنرال جوزف ووتل از مرکز فرماندهی آمریکا موسوم به سنتکام، در کنار جیم متیس وزیر دفاع آمریکا.

آمریکا در مسیر مقابله با نفوذ ایران در خاورمیانه برای موضع تهاجمی تری در فضای سایبری علیه این کشورآماده می شود.

ژنرال جوزف ووتل از مرکز فرماندهی آمریکا –سنتکام- در این باره می گوید «دولت ایران تقریبا به طور کامل در آنچه که منطقه خاکستری می نامیم- یعنی فضای مابین رقابت عادی بین المللی و درگیری مسلحانه – عمل می کند و این منطقه برای عملیات سایبری آمادگی کامل دارد. ما در فرماندهی مرکز، راه های رقابت در آن منطقه خاکستری را در دست بررسی داریم و یکدست کردن عملیات سایبری به مثابه بخشی ازنگرش کل گرایانه ، قسمت حساس نگرش را تشکیل می دهد.»

مقام های اطلاعاتی و نظامی آمریکا بارها در مورد «نفوذ» تهران در خاور میانه هشدار داده اند. آنها می گویند ایران در راستای شکل دادن به قلمروهای میدان جنگ مثل سوریه، عراق و یمن و نیز حوزه اطلاعات، با نحو فزاینده ای به عملیات سایبری متکی می شود.

ژنرال «وو تل» در یک نشست با حضور تعدادی از کارشناسان خبره «امنیت سایبری» در بیلینگتن خطاب به حاضران گفت کشورهائی مانند روسیه و ایران تمرکزشان را بر رسانه های جمعی و تاثیرات سترگ آن برصحنه بین المللی نهاده اند.

وی گفت: توانائی ایران در بهره برداری از فضای سایبری ، دستکاری اطلاعات ، و سپس به کارگیری از آنها در تبلیغات، همان جنبه کلیدی ای است که ما بدان توجه کرده ایم. یک نمونه بارز این گونه عملیات ایران، اختلاف اخیر کشورها ی عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصربا قطر است.

ژنرال ووتل این تلاش تهران را یک تهدید آشکار و برجسته خواند اما افزود چین و روسیه نیز در سرتاسر منطقه انواع عملیات سایبری را به کار می گیرند.

فرمانده سنتکام اقدام اخیر پرزیدنت ترامپ در ارتقاء موقعیت فرماندهی سایبری آمریکا را بسیار مهم خواند و گفت این اقدام به پنتاگون کمک می کند عنصر سایبری را به بخشی جدائی ناپذیر از تمامی عملیات خود تبدیل سازد.

سنتکام که مسئولیت عملیات نظامی بیست کشور از مصر تا پاکستان را برعهده دارد، فعالیت های داعش را نیز به دقت زیر نظرگرفته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG