لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۴۸

پرزیدنت ترامپ: احتمال پایان توافق هسته‌ای وجود دارد| استقبال از لحن ایران


رئیس جمهوری آمریکا در نشست کابینه، روز دوشنبه ۲۴ مهرماه.
رئیس جمهوری آمریکا در نشست کابینه، روز دوشنبه ۲۴ مهرماه.

رئیس جمهوری آمریکا تنها سه روز بعد از سخنرانی و اعلام عدم پایبندی ایران به توافق هسته ای، می گوید پایان دادن کامل به توافق هسته‌ای کاملاً محتمل است. با این حال پرزیدنت ترامپ گفت: از اینکه لحن واکنش رهبران جمهوری اسلامی ایران، ملایم بود، خوشحالست اما مطمئن نیست که آیا در پس این لحن، چیز دیگری نهفته است یا خیر.

آقای ترامپ روز دوشنبه ۲۴ مهر در نشست کابینه دولت خود گفت از تصمیم خود بسیار راضی است و از اینکه دهه هاست از آمریکا سوء استفاده می شده، خسته شده است.

پرزیدنت ترامپ گفت: «تصمیمی که در مورد توافق با ایران گرفتم امری است که باید اتفاق میافتاد. باید ببینیم در مرحله دوم چه خواهد شد. ممکن است مثبت باشد ممکن است خیلی منفی باشد. ممکن است به پایان توافق بینجامد. این یک احتمال واقعیست. برخی میگویند چنین احتمالی بیشتر است. شاید هم مثبت شود. بنظر من لحن رهبران ایران تعدیل شده بود. خوشحالم از این بابت اما نمیدانم این چیز خوبیست یا خیر.»

پرزیدنت ترامپ افزود: «از اینکه لحن واکنش رهبران جمهوری اسلامی ایران ملایم بود خوشحال است. اما مطمئن نیست که آیا در پس این لحن چیز دیگری نهفته است یا خیر.»

اظهارنظر روز دوشنبه آقای ترامپ، نخستین موضع گیری او بعد از اعلام سیاست جدید دولت او در قبال ایران در روز جمعه است.

رئیس جمهوری ایالات متحده بعد از ظهر جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ استراتژی جدید واشنگتن در برابر ایران را اعلام کرد و با بیان این که نمی‌تواند پایبندی تهران به توافق اتمی دو سال پیش با قدرت‌های جهانی را تایید کند، گفت این توافق نقایص زیادی دارد، اما صحبتی از خروج از آن توافق نکرد.

دونالد ترامپ با اشاره به سیاست‌های منطقه‌ای تهران گفت، رژیم ایران همچنان به دامن زدن به درگیری‌ و وحشت آفرینی در خاور میانه و ورای آن ادامه می‌دهد و پس از مشورت‌های گسترده با متحدانتمان امروز استراتژی جدید برای مقابله با طیف کاملی از فعالیت‌های مخرب ایران را اعلام می‌کنم.

وی با بیان این که اجرای این استراتژی با اعمال تحریم‌های سنگین علیه سپاه پاسداران ایران آغاز می‌شود، اعلام کرد به وزارت خزانه داری ایالات متحده این اختیار را داده است تحریم‌های جدیدی علیه این نهاد انقلابی نظامی ایران، بابت حمایت از تروریسم و فعالیت های بدخواهانه آن، وضع کند.

دقایقی پس از سخنرانی پرزیدنت ترامپ، وزارت خزانه‌داری از قرار گرفتن نام سپاه پاسداران در فهرست دستور اجرایی مقابله با تروریسم جهانی و تحریم آن خبر داد. نخستین بار است که آمریکا سپاه پاسداران را تحت دستور اجرایی ۱۳۲۲۴ خزانه داری برای مقابله با تروریسم جهانی تحریم می‌کند.

ایالات متحده ایران را به نقض برجام از طریق بی ثبات سازی در خاورمیانه و همچنین برنامه موشکی متهم می کند. براساس قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت که بعد از توافق هسته ای تصویب شد، ایران از آزمایش موشک بالستیک با توانایی حمل کلاهک اتمی منع شده است.

روز گذشته کشورهای اروپایی که پس از توافق و با برداشته شدن تحریمها قراردادهای میلیارد دلاری با ایران امضا کردند، از تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره برجام انتقاد کردند.

پس از دیدار مقامات اتحادیه اروپایی در لوکزامبورگ، فدریکا موگرینی، هماهنگ کننده سیاست خارجه اتحادیه بار دیگر از پرزیدنت ترامپ خواست که آمریکا از برجام خارج نشود.

فدریکا موگرینی گفت: «اتحادیه اروپا تصمیم پرزیدنت ترامپ مبنی برعدم گواهی برجام را در راستای فرآیند سیاستهای داخلی آمریکا می بیند. اتحادیه اروپا از ایالات متحده می خواهد که التزام خود را به برجام حفظ کرده و پیش از اتخاذ گامهای دیگر پیامدهای آن تصمیم را در رابطه با امنیت آمریکا؛ شرکایش و منطقه لحاظ کند. اگر چه اتحادیه اروپا نگرانی خود را در قبال برنامه موشک بالستیک ایران و افزایش تنش‌ها در منطقه بارها اعلام کرده؛ اما بار دیگر متذکر می شود که باید راه حل این مسائل خارج از توافق برجام پیگیری شود.»

به گفته این مقام عالیرتبه اتحادیه اروپای، برجام در زمانی که جهان با خطرات رویارویی هسته ای مواجه است می تواند به عنوان یکی از ستونهای پیمان عدم گسترش تسلیحات اتمی به کار آید.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه گفت که ایران پایندی فنی به برجام دارد، اما پرزیدنت ترامپ از کنگره میخواهد که کاستی های برجام را رفع کند.

بنا به قانون توافق اتمی ایران که کنگره در چارچوب دستیابی گروه پنج به علاوه یک به برجام تصویب کرد، در صورتی که پرزیدنت عدم گواهی پایبندی به برجام را صادر کند، دو ماه فرصت دارد که تصمیماتی در مورد حضور آمریکا در برجام اتخاذ کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG