لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۴

واکنش ایران به بیانیه اتحادیه عرب: نیازی به دخالت در امور کشورها نداریم


بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران - آرشیو
بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران - آرشیو

سخنگوی وزارت خارجه ایران روز پنجشنبه در واکنش به بیانیه پایانی نشست سران اتحادیه عرب که تهران را متهم به دخالت در امور کشورهای منطقه کرده است، گفت ایران همواره معتقد به حسن جواری بوده و اساسا نیازی به دخالت در امور داخلی دیگر کشورها ندارد.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، بهرام قاسمی با بیان این که سیاست ایران احترام به حق حاکمیت دولت‌ها و عدم مداخله در امور داخلی کشورهاست، گفت جمهوری اسلامی ایران به احترام به حق حاکمیت دولت‌ها به عنوان اصول منطبق با موازین بین المللی پایبند است.

اعضای اتحادیه عرب در پایان بیست و هشتمین اجلاس سران خود در اردن، چهارشنبه شب در بیانیه‌ای ایران را «مداخله‌گر» در منطقه خواندند. روابط ایران و برخی کشورهای منطقه به دلیل اختلاف بر سر مسائل مهمی مانند عراق و سوریه، رو به سردی گذاشته است.

اتحادیه عرب همچنین بار دیگر حاکمیت ایران بر سه جزیره تنب بزرگ، تنب کوچک و ابو موسی در خلیج‌ فارس را زیر سئوال برده و از تهران خواسته است برای پیدا کردن یک راه‌ حل مسالمت‌آمیز برای این مساله وارد مذاکره شود یا داوری بین‌المللی را بپذیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به این بخش از بیانیه پایانی نشست سران اتحادیه عرب گفت، «این جزایر ایرانی بوده و ایرانی خواهند ماند و تکرار دروغ و ادعا در این مورد، واقعیات تاریخی را تغییر نخواهد داد.»

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG