لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۲

جان کری برای توسعه روابط اقتصادی به هند سفر می کند


جان کری برای توسعه روابط اقتصادی به هند سفر می کند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:28 0:00

نارندا مودی و باراک اوباما در کاخ سفید واشنگتن.

جان کری وزیرخارجه آمریکا، روز شنبه، به منظور گسترش روابط اقتصادی هند و آمریکا، به جنوب آسیا سفر می کند. رهبران صنایع و بنگاه های بزرگ آمریکا در این سفر آقای کِری را همراهی می کنند. هدف از این سفر شرکت در نشست سرمایه گذاران بین المللی است که نارندا مودی نخست وزیر هند آن را افتتاح خواهد کرد.

در گزارشی که پم داکینز، گزارشگر صدای آمریکا، درباره هدف های این هیئت تهیه کرده چنین آمده است:

سفر جان کری به هند، پس از دیدار سه ماه پیش نارندا مودی نخست وزیر هند از واشنگتن صورت می گیرد. در آن سفر، آقای مودی با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، درباره راه های گسترش تجارت و سرمایه گذاری دو جانبه مذاکره کرد. به گفته جن ساکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، آقای کری قرار است مقدمات سفر آتی باراک اوباما را به هند، در اواخر ماه ژانویه فراهم کند.

«علاوه بر روابط استراتژیک و موضوع انرژی قطعا درباره سفر آینده رئیس جمهوری و گسترش روابط اقتصادی دو کشور نیز صحبت خواهند کرد».

نارندا مودی نخست وزیر هند، در رقابت های انتخاباتی با وعده احیای اقتصادی هند به روی کار آمد و به گفته مایکل کوگلمان، تحلیل گر مسائل جنوب آسیا در مرکز وودرو ویلسون، اکنون وقت آن رسیده که پاسخ گوی انتظارات مردم هند باشد.

«او با وعده ترمیم وضعیت اقتصادی توانست با فاصله زیاد بر رقیبانش پیروز شود و حال انتظار مردم از او بسیار بالاست و منتظرند کارهای مهم و زیادی را در زمان کوتاه و به سرعت انجام دهد.»

به گفته کوگلمان آقای مودی باید به مقام های آمریکایی اطمینان دهد که هند موانعی را که پیش از این در راه تجارت و سرمایه گذاری وجود داشت از میان برخواهد داشت.

«دیگر آشکار شده که به رغم سرمایه گذاری های داخلی و خارجی قابل توجهی که در چند دهه گذشته در هند انجام شده، هنوز مشکلات بسیار زیادی در راه اندازی کسب و کار در آن کشور وجود دارد.»

باهارات گوپالاس وامی معاون جنوب آسیای شورای آتلانتیک، معتقد است به رغم مشکلات موجود در زمینه قوانین انحصار بازرگانی، و بوروکراسی حاکم بر دستگاه اداری هند، فرصت های بسیاری برای گسترش روابط اقتصادی وجود دارد.


«به نظرمن وزارت دفاع بیشترین اهمیت را دارد. و بیشترین بحث و جدل ها در آنجاست. آموزش هم اهمیت اساسی دارد و سرمایه گذاری در حوزه آموزش و همکاری با دانشگاه های هند و گسترش تسهیلات فنی و آموزشی مهم ترین حوزه های سرمایه گذاری خواهد بود.»

به گفته ی گوپالاس وامی گرچه روابط تجاری آمریکا و هند هنوز در مرحله کشف فرصت هاست اما چشم انداز مناسب و ظرفیت بسیار زیادی برای رشد و توسعه دارد.

XS
SM
MD
LG