لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۴۱

نشانه‌های بهبود اقتصادی در هند


یک زن هندی در حال کاشتن نهال برنج در شالیزار پس از باران های موسمی در حومه پوری (ايالت اوریسا) -۳۰ مردادماه ۱۳۹۳
یک زن هندی در حال کاشتن نهال برنج در شالیزار پس از باران های موسمی در حومه پوری (ايالت اوریسا) -۳۰ مردادماه ۱۳۹۳

در حالی‌که اقتصاد هند، با نرخ رشدی که در بيش از دو سال گذشته سریع‌ترین شتاب را داشته است، نشانه‌هايی از رشد را از خود بروز می‌دهد، دولت آن کشور می‌گوید انتظار دارد که اين روند ادامه يابد.

حکومت دست راستی به رهبری نخست وزیر نارندرا مودی، با وعده‌های احیای اقتصاد هند، سه ماه پیش بر کرسی زمامداری اجرايی کشور نشست. آخرین آمار اقتصادی نشان می‌دهند که آن انتظارات اکنون در حال برآورده شدن هستند.

رشد ۵ و ۷ دهم درصدی گزارش شده از سه ماهه دوم سال (۱۲ فروردين تا ۹ تير) از سال ۲۰۱۲ به اين طرف بالاترين بوده است.

اقتصاددانان می گویند، در ماه‌های آینده به احتمال زیاد شاهد رشد حتی قوی‌تری خواهيم بود.

بانامورتی، اقتصاددان وابسته به انستيتوی ملی سياست و سرمايه‌گذاری دولتی در دهلی نو، نرخ رشدی بيش از ۶ درصد را برای سال جاری پيش‌بينی می‌کند.

به گفته او «بهبود در سرمایه‌گذاری، بويژه در بخش توليدی، و در عين حال تعهد به تثبيت مالی باید به سرمایه‌گذاری بیشتر و رشد بالاتر در سال مالی جاری منجر شود.

روند بهبود اقتصادی تا حدی مديون اقداماتی است که حکومت پيشين برای سرعت بخشیدن به پروژه هایی که در سال‌های اخیر راکد مانده بود انجام داد. رکود در سرمایه‌گذاری نرخ رشد را به کمتر از ۵ درصد تقليل داده و روحيه‌ها را بدبین کرده بود.

اما تحلیلگران می‌گویند حکومت جدید، که به دليل دستور کار تجارت پسند خود سه ماه پيش در انتخابات پيروز شد، روحيه سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی را تغییر داده و آنها را خوشبين کرده است.

از هنگام روی کار آمدن حکومت جديد، سقف سرمایه‌گذاری خارجی در بخش‌های دفاعی، بیمه و راه آهن افزايش یافته است.

از همه مهمتر، حکومت جديد وعده داده است‌ مقررات سخت کسب و کار در هند را، که باعث فرار سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی شده بود، تغيير دهد.

نخست وزیر هند نارندرا مودی (چپ)، در یک ضیافت ناهاری در توکيو با رئیس فدراسیون بازرگانی ژاپن (راست) دست می‌دهد – ۱۰ شهريور ۱۳۹۳ (۱ سپتامبر ۲۰۱۴
نخست وزیر هند نارندرا مودی (چپ)، در یک ضیافت ناهاری در توکيو با رئیس فدراسیون بازرگانی ژاپن (راست) دست می‌دهد – ۱۰ شهريور ۱۳۹۳ (۱ سپتامبر ۲۰۱۴

نخست وزیر نارندرا مودی که هم‌اکنون به منظور انجام مذاکرات تجاری در توکيو بسر می برد، روز دوشنبه، ۱۰ شهريور ماه (۱ سپتامبر) طی سخنانی در میان بازرگانان ژاپنی در توکیو گفت هدف او تکرار «بهره‌وری همانند ژاپن» در هند است.

او گفت نسبت به اقداماتی که برای ايجاد تسهيلات تجاری و ساده سازی سياست‌های نظارتی لازم است آگاهی دارد.

خوشبينی گسترده‌ای نسبت به ترميم و بهبود اقتصادی هند ايجاد شده است، و اکنون ژاپن در میان انبوه کشورهايی است که با علاقه تحولات آن را از نزديک دنبال می‌کنند.

آرون جيتلی وزیر دارایی هند گفته است سیاست‌هايی که دولت آغاز کرده، اقتصاد کشور را احيا خواهد کرد.

با این حال، حکومت جدید برخی از اقتصاددانان را نااميد کرده است؛ کسانی که می‌گویند هنوز اصلاحات جسورانه‌ در زمینه‌هایی مانند نیروی کار و قوانین مالیاتی، که از نظر سياسی حساس هستند، انجام نگرفته است.

این اقتصاددانان می‌گویند، بدون چنين اصلاحاتی، هند ممکن است قادر به بازگشت به سطح رشدی نباشد که در دهه گذشته آن را تبديل به یکی از سریع‌ترین اقتصادهای جهان کرده بود.

XS
SM
MD
LG