لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۸

دیدار رئیس جمهوری آمریکا با نخست وزیر جدید هند


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا و نارندرا مودی نخست وزیر جدید هند روز سه شنبه در کاخ سفید به گفت و نشستند و پس از آن به خبرنگاران گفتند آنها در باره مسائل تجارتی، تغییر آب و هوا، و نبرد با پیکارجویان گروه «خلافت اسلامی» بحث کردند.

گزارش رویترز بنقل از مودی حاکی است او از آقای اوباما خواست از ادامه دسترسی شرکت های هندی به بازار آمریکا حمایت کند و افزود آنها در باره توافقنامه تجارتی که سال پیش در مالی امضا شد بحث کردند.

دو رهبر پیش از ملاقات، در مقاله ای در واشنگتن پست گفتند زمان آن است که برنامه جدیدی برای گسترش و تعمیق مناسبات دو کشور تهیه شود.

آنها قول دادند در باره راه های تقویت تولید و گسترش انرژی قابل بازیافت، و نیز بهبود سرویس های اولیه در هند تبادل نظر کنند.

انتظار می رفت رشد اقتصادی در کانون بحث ها قرار داشته باشد، در حالی که آمریکا از خودداری هند از گشودن اقتصاد خود برای افزایش سرمایه گذاری خارجی ابراز نگرانی می کند.

آقای اوباما و آقای مودی در مقاله می گویند هند از رشد ناشی از سرمایه گذاری و مشارکت تکنیکی آمریکا سود می برد، در حالی که آمریکا از یک هند نیرومندتر و کامیاب تر بهره مند می شود.

دو رهبر همچنین بر همکاری در مقابله با تروریسم و اجرای قانون و نیز پژوهش های پزشکی، تقویت زنان، افزایش امنیت غذایی در آفریقا و افغانستان تاکید گذاشتند.

XS
SM
MD
LG