لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۴

سقوط قيمت‌ نفت، ياور رونق اقتصادی هند


نفت ارزان‌تر تلاش‌های دولت برای بيرون کشيدن هند از رکود اقتصادی را تقویت می‌کند

سقوط قیمت‌ جهانی نفت خام در حال تبدیل شدن به مزیتی برای هند است، کشوری که به شدت به واردات نفتی وابسته است. نفت ارزان‌تر تلاش‌های دولت برای بيرون کشيدن هند از رکود اقتصادی را تقویت می‌کند.

دادن یارانه انرژی برای چند دهه در هند بختک بزرگی بر امور مالی دولت بود، اما اعتراضات عمومی و هیاهوی سیاسی موجب توقف تلاش‌هايی شد که دولت جديد برای کاستن از آنها آغاز کرده است.

با این حال، کاهش ۲۵ درصدی قیمت‌ نفت خام بین‌المللی از خردادماه سال جاری تاکنون، فرصت نادری به دست دولت داد تا در ماه گذشته بالاخره به يارانه‌های ديزل پايان دهد.

مصرف‌کنندگان هندی به‌ندرت متوجه قطع اين يارانه شدند. چرا؟ به دلیل اين‌که با وجود قطع یارانه، سقوط قيمت‌های جهانی نفت به معنای آن است که مصرف کنندگان برای پر کردن باک اتومبيل خود در پمپ بنزين قيمت بيشتری نمی‌پردازند.

اقتصاددانان می‌گویند سقوط قیمت‌ نفت خام مزایای متعددی داشته است. نفت بزرگترین قلم وارداتی در کشوری است‌که دو سوم نیازهای انرژی خود را از خارج وارد می‌کند.

برای نمونه، يکی از آن مزايا اين است که کنترل کسری مالی بيش از اندازه را ممکن ساخته است. ناظران می‌گويند اين امر، خبر خوبی برای هند است، زيرا پائين آوردن يارانه نفتی به‌منظور پائین آوردن کسری مالی در دستور کار وزارت مالیه جديد هند بوده است.

نفت خام ارزان‌تر همچنين نقش کلیدی در پائين نگاه داشتن نرخ تورم بازی کرده است، که از ۱۰ درصد در سال گذشته به کمتر از ۶ درصد در ماه گذشته رسيد.

این خبر خوبی برای کشوری است‌که در آن تورم بالا به افزایش در نرخ بهره، و در نتيجه کاهش سرمایه‌گذاری و هزینه‌های مصرف‌کنندگان منجر شده است.

اما اکنون مصرف‌کنندگان با داشتن پول بیشتر در جیب و با پائین‌تر بودن قیمت انرژی، دوباره به آينده خوش‌بین شده و به خرید خودرو و سایر محصولات پرداخته‌اند.

با این حال، کارشناسان هشدار می‌دهند که کاهش قیمت نفت يک جنبه منفی نيز دربردارد. آن‌ها می‌گويند رکود در قیمت کالاهای جهانی مانند نفت خام، زغال‌سنگ و طلا احتمالا موجب کاهش رشد اقتصادهای بزرگ خواهد شد. آنها می‌گويند آغاز رکود اقتصادی در ژاپن و آلمان می‌تواند تاثيرات سهمگينی بر اقتصادهای نوظهوری همچون هند داشته باشد.

اما فعلا، دولت فرصت بيشتری پيدا کرده تا امور مالی خود را تنظيم کند، پول بيشتری دراختيار دارد تا پروژه‌های زیرساختی کليدی را به پايان برد و سرمايه‌گذاران خارجی را به سرمايه‌گذاری در اقتصادی ترغيب کند که در حال حاضر در وضعيت بهتری است.

XS
SM
MD
LG