لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۹

هیگل: آمربکا خواهان تقویت پیوندهای نظامی با هند است


چاک هیگل وزیر دفاع آمریکا می‌گوید می‌خواهد پیوندهای نظامی با هند را بر اساس پیشرفت‌های گذشته تقویت کند.

هیگل این موضوع را روز پنجشنبه هنگام ورود به دهلی نو جهت دیداری دو روزه عنوان کرد و به خبرنگاران گفت می‌خواهد فرصت‌های بیشتری برای همکاری آمریکا و هند، از جمله در رزمایش‌های مشترک و تمدید توافقنامه ۱۰ ساله تجارت و فناوری دفاعی، که سال آینده منقضی می‌شود، پیدا کند.

هند بزرگترین وارد کننده اسلحه در جهان است و سفر وزیر دفاع ایالات متحده در حالی صورت می‌گیرد که آمریکا سعی دارد قراردادهای دفاعی بیشتری با آن کشور امضا کند.

دولت هند می‌گوید تجارت دفاعی بین دو کشور رشد زیادی یافته و هند در سال‌های اخیر بیش از ۱۰ میلیارد دلار تجهیزات نظامی از امریکا خریده است.

کابینه هند در این هفته طرح‌هایی را برای افزایش حدود سرمایه‌گذاری خارجی در بخش دفاعی هند از ۲۹ در صد به ۴۹ درصد تصویب کرد.

سفر هیگل به دهلی نو چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که جان کری وزیر امور خارجه آمریکا در جریان پنجمین دور گقتگوهای استراتژیک هند و آمریکا در دهلی نو، در باره تجارت، امنیت و تغییرات آب و هوایی با مقامات آن کشور گفتگو کرد.

او با نارندرا مودی نخست وزیر جدید هند ملاقات کرد و گفت دو کشور می‌توانند به «شریکان تفکیک ناپذیری» در قرن بیست و یکم تبدیل شوند. مودی قرار است در ماه سپتامبر از واشنگتن دیدن کند.

XS
SM
MD
LG