لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۳

دونالد ترامپ چهل و پنجمین رئیس جمهوری آمریکا: مشاغل، ثروت و رویاهایمان را به آمریکا بازمی گردانم


دونالد ترامپ، ملانیا ترامپ، مایک پنس، کارن پنس در آغاز مراسم رژه
دونالد ترامپ، ملانیا ترامپ، مایک پنس، کارن پنس در آغاز مراسم رژه

دونالد ترامپ به عنوان چهل و پنجمین رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا سوگند خورد. او در نطق ریاست جمهوری خود از باراک و میشل اوباما سپاسگزاری کرد و گفت: «مشاغل، ثروت، و رویاها را به آمریکا بازمی گردانم.»

دونالد ترامپ گفت شهروندان آمریکا اکنون آماده اند تا کشور را بسازند. او گفت فارغ از رنگ پوست، همه مردم آمریکا زیر پرچم یک کشور هستند. او گفت «امروز قدرت از یک دولت به دولت دیگر منتقل نمی شود، بلکه از واشنگتن به مردم آمریکا منتقل می شود.» او همچنین گفت که از امروز به بعد «بینش جدیدی بر واشنگتن حاکم خواهد بود و آمریکا بر همه چیز مقدم است.»

آقای ترامپ در نطق ریاست جمهوری خود همچنین بر موضع پیشین خود درباره «تروریسم اسلام افراطی» تاکید کرد و وعده داد که «جهان متمدن را علیه تروریسم اسلام افراطی متحد کند تا به طور کامل از صحنه جهان ریشه کن شود.»

آقای ترامپ پس از مراسم سوگند در کنگره با امضای یک سری فرمان های اجرایی اعضای کابینه اش را منصوب کرد. او از جمله قانون معافیت ژنرال جیمز متیس برای راه یافتن وی به وزارت دفاع را امضا کرد.

او سپس در جمع مسئولان ارشد سیاسی، روسای جمهوری سابق و همسرانشان و همچنین اعضای خانواده خود در یک مراسم ناهار رسمی در عمارت کنگره شرکت کرد. در همین جلسه آقای ترامپ در سخنانی از بیل کلینتون رئیس جمهوری سابق و هیلاری کلینتون وزیر خارجه سابق آمریکا تشکر ویژه کرد و گفت «حضور آنان در این نشست برای من باعث افتخار است.» او سپس از حضار خواست که به احترام آنان بایستند و برایشان کف بزنند.

رئیس جمهوری جدید آمریکا و بانوی اول سپس سوار بر لیموزین ضدگلوله و مخصوص در رژه معروف مراسم تحلیف شرکت کرد تا مسیر کنگره تا کاخ سفید را طی کند.

این ویدئو را بخش انگلیسی صدای آمریکا از مراسم رژه توئیت کرده است.

پیشتر در روز جمعه قبل از آقای ترامپ، مایک ریچارد پنس، با ادای سوگند رسما معاون ریاست جمهوری آمریکا شد.

در جریان مراسم نام مدعوین و شرکت کنندگان ارشد یک به یک اعلام شده و در جایگاه قرار گرفتند؛ از جمله باراک اوباما و معاونش جو بایدن، بیل و هیلاری کلینتون، جرج و لارا بوش و جیمی کارتر و همسرش. همچنین کلیان کانوی مدیر ستاد انتخاباتی ترامپ و سناتورها و نمایندگان ارشد کنگره به جایگاه آمدند.

آقای ترامپ و همسرش طبق سنت مراسم انتقال قدرت در آمریکا صبح جمعه ساختمان بلر در مجاورت کاخ سفید را ترک کردند و به کلیسای سنت جان رفتند. آنان سپس در کاخ سفید مورد استقبال آقای اوباما و همسرش قرار گرفتند و سپس به اتفاق عازم عمارت کنگره شدند.

آقای ترامپ در سوگند ریاست جمهوری دستش را بر دو انجیل گذاشت. یکی انجیل تاریخی آبراهام لینکلن که از کتابخانه کنگره آمریکا قرض گرفته شده و دیگری انجیلی که هدیه مادرش است.

باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا و همسرش پس از ترک مراسم با هلیکوپتر به فرودگاه سنت اندروز رفتند تا از آنجا عازم تعطیلات خانوادگی شوند.

هزاران شهروند آمریکا برای شرکت در مراسم تحلیف آقای ترامپ خود را به واشنگتن رساندند. متروی واشنگتن از بامداد جمعه تعداد قطارهای خود را افزایش داده تا مردم خود را به «نشنال مال» - بلوار عریض و طویلی برسانند که از عمارت کنگره تا بنای یادبود آبراهام لینکلن کشیده شده است. نشنال مال یکی از نمادهای دولت در پایتخت آمریکا است بسیاری از ادارات دولتی در اطراف آن قرار گرفته اند. این محل همواره صحنه برگزاری گردهمایی های تاریخی آمریکا بوده است. برخی افراد از ساعت چهار بامداد در نشنال مال حاضر شدند.

ماموران امنیتی نیز در شمار بالا در مترو و خیابان های واشنگتن تامین امنیت شرکت کنندگان را برعهده دارند.

همزمان معترضان به آقای ترامپ نیز در نشنال مال حاضرند و با گرفتن پلاکاردهایی اعتراض خود را به ریاست جمهوری او نشان می دهند.

با سوگند ترامپ، جمهوریخواهان برای اولین بار در یازده سال اخیر قدرت را در کاخ سفید و کنگره آمریکا از آن خود کرده اند. آخرین بار در زمان انتخابات میان دوره ای ۲۰۰۶ بود که اکثریت کنگره و رئیس جمهوری وقت جمهوری خواه بودند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG