لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۶

روحانی: بعید می دانم با روی کار آمدن ترامپ اتفاقی برای برجام بیفتد


حسن روحانی رئیس جمهوری ایران اعلام کرد که به اعتقاد او پس از روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ، اتفاق خاصی در مورد برجام نخواهد افتاد.

آقای روحانی که روز سه شنبه ۲۸ بهمن در سالگرد اجرای برجام در نشست خبری خود سخن می‌گفت، درباره سرنوشت برجام پس از روی کار آمدن دولت دونالد ترامپ گفت که شنیده است که رئیس جمهوری منتخب آمریکا توافق هسته ای را توافقی ناقص می داند که باید در آن بازنگری شود.

او که در پاسخ به خبرنگار شبکه بلومبرگ سخن می گفت، تاکید کرد که ایران مذاکره دوباره درباره مسئله هسته ای غیرممکن می داند.

او گفت که بعید می داند بعد از روی کار آمدن دولت آقای ترامپ اتفاقی در مورد برجام رخ دهد چرا که برجام بر اساس یک توافق چند جانبه به دست آمد و در شورای امنیت نیز به یک سند رسمی جهانی تبدیل شد.

این سخنان روحانی در حالیست که یکروز پیش از آن، دونالد ترامپ رئیس جمهوری منتخب آمریکا توافق اتمی جامعه جهانی با ایران، موسوم به برجام را یکی از معیوب ترین توافق ها توصیف کرد.

آقای ترامپ که با روزنامه های بیلد آلمان و تایمز لندن مصاحبه می کرد، حاضر نشد درباره اقداماتش در مورد برجام وارد جزئیات شود و فقط به این نکته بسنده کرد که نمی خواهد که ایران دستش را بخواند.

چندین کشور خواستار میانجیگری میان ایران و عربستان شده اند

رئیس جمهوری ایران در ادامه نشست خبری خود، در پاسخ به سوالی درباره آینده رابطه جمهوری اسلامی با عربستان سعودی، گفت که برای بهبود روابط، ریشه مشکلات ایران با عربستان باید حل شود.

او تایید کرد که هفت یا هشت کشور از جمله کویت و عراق قصد میانجیگری بین ایران و عربستان را داشتند اما به گفته او دو کشور مشکلی در روابط دوجانبه ندارند بلکه مداخله نظامی عربستان در یمن، دخالت در کشورهایی نظیر بحرین و تجهیز گروههای تروریستی در منطقه از مشکلات ایران با عربستان است.

او گفت که ایران برای حل این مشکلات حاضر به همکاری با عربستان است.

این سخنان آقای روحانی در حالیست که عربستان سعودی سال گذشته در پی اعدام شیخ نمر، روحانی شیعه، با حمله افراد معترض به اماکن دیپلماتیک خود در تهران و مشهد روبرو شد و روابط خود را با ایران قطع کرد.

وزیر خارجه عربستان نیز تا کنون چندین بار ایران را به دخالت در امور داخلی کشور خود و دیگر کشورهای منطقه متهم کرده و اعلام کرده است که تا این رفتار حکومت ایران تغییر نکند، روابط دو کشور بهبود نمی یابد.

برجام و تبلیغات انتخاباتی سال آینده

آقای روحانی در ادامه نشست خبری خود، با بیان اینکه برجام یک موفقیت ملی است، نسبت به تبدیل شدن آن به ابزار سیاسی در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آینده، هشدار داد.

او با بیان اینکه برجام متعلق به مردم ایران است، افزود: «کسی فکر نکند به خاطر انتخابات سال آینده باید بیش از حد لازم در مورد آن سخن بگوید یا کمتر از آنچه لازم است بیان کند.»

حسن روحانی با بیان اینکه رشد اقتصادی ایران در سال جاری به هفت و چهار دهم درصد و تولید نفت ایران به پیش از زمان تحریم‌ها رسیده است، آن را پیامد اجرای برجام دانست.

او یادآور شد که رشد اقتصادی در سال‌های ۹۱ و ۹۲ جمعا به حدود منفی ۹ درصد رسیده بود.

دیگر واکنش ها به یکسالگی برجام

از سوی دیگر، علاوه بر دونالد ترامپ، دفتر باراک اوباما نیز به یکسالگی برجام واکنش نشان داد.

کاخ سفید توافق هسته ای با ایران را یک ضرورت نامید که باعث شد برنامه هسته‌ای ایران به جای توسعه با محدودیت‌های شدید مواجه شود.

کاخ سفید آمریکا روز دوشنبه ۲۷ دی ماه در بیانیه ای به مناسبت «یک سالگی اجرای برجام» اعلام کرد که این توافق به نتایج «چشمگیر و مشخصی در امنیت بیشتر آمریکا و جهان رسیده است.» این بیانیه گفت برجام میان کشورهای ایران و ۵+۱ برنامه اتمی تهران را به عقب رانده و جلوی دستیابی ایران به سلاح اتمی را گرفته است.

کاخ سفید گفت همزمان با کار کردن توافق اتمی بر برنامه اتمی ایران «ما با تهدید ایران علیه اسرائیل و شرکایمان در خلیج فارس و همچنین حمایت ایران از گروه های شبه نظامی در سوریه و یمن مقابله کردیم.» کاخ سفید ضمن ابراز نگرانی درباره وضع شهروندان آمریکایی زندانی در ایران گفت: «تحریم های ما بر ایران به دلیل نقض حقوق بشر، حمایت از گروه های تروریستی، و برنامه موشک بالیستیک آن تا وقتی که ایران مسیر خویش را عوض نکند، به قوت خود باقی است.»

همزمان، در اجلاس روز دوشنبه وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه و از مذاکره کنندگان عمده توافق هسته ای قدرت های جهان با ایران تاکید کرد که اجرای برجام تقویت روابط تجاری و اقتصادی ایران و اتحادیه اروپا را به همراه داشته است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG