لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۱

اختلاف نظر روسیه و آمریکا در شورای امنیت بر سر فعالیت موشکی کره شمالی


شورای امنیت سازمان ملل متحد
شورای امنیت سازمان ملل متحد

در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد، آمریکا و روسیه بر سر نوع موشک بالیستیک به کار رفته در آخرین تست کره شمالی به اختلاف نظر رسیده اند.

بنا به گزارش خبرگزاری رویترز، در حالیکه آمریکا در تلاش است تا تحریم های بیشتری علیه کره شمالی به خاطر تست موشک بالیستیک آن کشور اعمال کند، روسیه و آمریکا هنوز بر سر نوع موشک بکار رفته در این تست اختلاف‌ نظر دارند.

به نوشته رویترز، نیکی هیلی، نماینده آمریکا در شورای امنیت سازمان ملل، روز دوشنبه گذشته طی نشستی اطلاعاتی با همتایان خود در این شورا مدعی شد پیونگ‌یانگ در آزمایش اخیر از موشک بالیستیک قاره‌پیما استفاده کرده است.

روسیه پیشتر در تاریخ هشتم ژوئیه طی یک نامه و نموداری که در اختیار اعضای شورای امنیت قرار داده بود مدعی شد اطلاعات بدست آمده از رادارهای روسی حاکی از آن است که موشک بکار رفته در آزمایش کره شمالی، موشکی میان‌برد بوده است.

ادعای روسیه مبنی بر اینکه کره شمالی در آخرین تست خود از موشک بالیستیک قاره‌پیما استفاده نکرده است، تلاش های آمریکا در شورای امنیت برای اعمال تحریم های بیشتر علیه پیونگ‌یانگ را خدشه دار می کند چراکه روسیه و چین، از اعضای شورای امنیت، از حق وتو برخورداند.

به گفته دیپلمات های شورای امنیت، روسیه و چین تنها آزمایش موشک های قاره‌پیما و سلاح هسته ای را زمینه لازم برای اعمال تحریم های بیشتر علیه کره شمالی می دانند.

شورای امنیت سازمان ملل آزمایش موشک های میان‌برد از سوی کره شمالی را در گذشتهبا انتشار بیانیه ای محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG