لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۵۷

اد رویس در نشست «مقابله با چالش ایران»: در برجام بمانیم، اما فشار را بر تهران زیاد کنیم


اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از حزب جمهوریخواه - آرشیو
اد رویس رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا از حزب جمهوریخواه - آرشیو

ساعاتی پیش از اعلام تصمیم پرزیدنت ترامپ درباره توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ با ایران، «اد رویس» رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده صبح سه‌شنبه ضمن تاکید بر لزوم افزایش فشارها بر تهران، خواستار ماندن واشنگتن در توافق شد.

آقای رویس در آغاز نشست ویژه این کمیته گفت که آمریکا باید به تلاش برای اصلاح ایرادهای توافق ادامه دهد، اما نباید از آن خارج شود؛ چرا که به عقیده این نماینده ارشد جمهوریخواه کنگره، خارج شدن از برجام تمام تلاش‌های قبل را به عقب بر می‌گرداند.

این اظهارات در حالی است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده قرار است ساعت ۲ بعد از ظهر سه‌شنبه به وقت واشنگتن (۱۰:۳۰ شب به وقت تهران) تصمیم خود را درباره ماندن یا خروج ایالات متحده از توافق اتمی ایران اعلام کند.

الیوت انگل عضو ارشد دموکرات کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان نیز در این جلسه که با عنوان «مقابله با چالش ایران» برگزار شد، گفت با آن که من به توافق هسته‌ای ایران رأی منفی دادم، اما اکنون امیدوارم پرزیدنت ترامپ از آن خارج نشود.

سه کارشناس نیز در این جلسه امروز داشتند و نظر خود را در مورد چالش ایران بیان کردند.

از جمله این کارشناسان، لینکلن بلومفیلد از مدیران ارشد پیشین وزارت خارجه بود که گفت اگر پرزیدنت ترامپ از توافق تیر ۱۳۹۴ خارج شود، اعتماد اروپایی‌ها به ایالات متحده کم می‌شود و امکان بازگشت ایران به برنامه هسته‌ای خود بیشتر می‌شود.

استیون ریدمیکر معاون پیشین وزارت خارجه ایالات متحده در مقابل گفت، پرزیدنت ترامپ از تصمیم خود کنار نمی‌کشد. شاید بهتر باشد اروپایی‌ها برجام را اصلاح کنند.

جین هارمن رئیس اجرایی مرکز وودرو ویلسون و نماینده سابق کالیفرنیا نیز گفت: ما باید در توافق هسته‌ای وین بمانیم و مانع رقابت تسلیحاتی در خاورمیانه شویم.

پیشتر، پرزیدنت ترامپ به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی تا دوازدهم ماه مه، یعنی ۲۲ اردیبهشت فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG