لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۳۴

مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه: ترامپ از توافق هسته‌ای ایران خارج شود


مارکو روبیو، سناتور جمهوریخواه کنگره آمریکا در مقاله ای که شبکه خبری فاکس نیوز منتشر کرده، خواهان خروج ایالات متحده از توافق هسته ای ایران و قدرت های جهان شد.

آقای روبیو در این مقاله توافق هسته ای با ایران را یک توافق با کاستی های فراوان خواند؛ از جمله این که برای ایران شرایط فعالیت های بی ثبات سازی در منطقه خاورمیانه را فراهم کرده است.

مارکو روبیو می گوید این توافق بد، دست ایران را برای توسعه برنامه موشک های بالیستیکی با قابلیت حمل کلاهک هسته ای باز گذاشته است؛ موشک هایی برخوردار از برد کافی برای استفاده علیه نیروهای آمریکایی در منطقه، حمله به اسرائیل، عربستان سعودی، امارات متحده عربی، بحرین و دیگر متحدان ایالات متحده در منطقه.

آقای روبیو می گوید رئیس جمهوری آمریکا برای خروج ایالات متحده از این توافق خطرناک نباید تردید کند.

مقاله آقای روبیو در حالی نوشته شده که پرزیدنت ترامپ تا ساعاتی دیگر تصمیمش برای باقی ماندن یا خروج احتمالی از برجام را رسما اعلام خواهد کرد.

پیشتر، پرزیدنت ترامپ به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی تا دوازدهم ماه مه، یعنی ۲۲ اردیبهشت فرصت اصلاح برجام را داده بود و گفته بود اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود. به نظر می رسد بعد از سفر رهبران فرانسه و آلمان و وزیر خارجه بریتانیا، زودتر از موعد یاد شده تصمیم خود را اعلام خواهد کرد.

برخی رسانه ها پیش بینی کرده اند که پرزیدنت ترامپ از برجام خارج شود. خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

در دو ماه اخیر سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا با آمریکا برای فشار بر ایران درباره برنامه موشکی تهران متحد شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG