لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۰

آلمان و فرانسه: حتی اگر آمریکا از برجام خارج شود، ما در توافق می‌مانیم


وزیران خارجه آلمان و فرانسه تاکید کردند که اگر آمریکا از برجام خارج شود آنها از واشنگتن تبعیت نخواهند کرد و همچنان به توافق چندجانبه با ایران پایبند خواهند ماند.

خبرگزاری رویترز گزارش داد در دیدار روز دوشنبه «ژان ایو لودریان» وزیر خارجه فرانسه از برلین و گفتگو با «هایکو ماس» همتای آلمانی، دو مقام تاکید کردند جهان بدون برجام از ایمنی کمتری برخوردار خواهد بود.

هایکو ماس گفت به خوبی روشن است که برجام موجب شده است جهان امن تر بشود و لغو آن خطر افزایش تنش را در پی خواهد داشت.

وزیر خارجه آلمان در کنفرانس خبری با همتای فرانسوی گفت ما همچنان به دوستان آمریکایی خواهیم گفت که هیچ توجیهی برای لغو برجام وجود ندارد؛ ما تصمیم آمریکا را بررسی می کنیم اما همان گونه که ژان ایو لودریان گفت، از برجام حمایت خواهیم کرد.

وزیر خارجه فرانسه در کنفرانس خبری گفت تصمیم آمریکا هر چه باشد، فرانسه، بریتانیا و آلمان به برجام پایبند می مانند چون این آخرین راه پرهیز از گسترش جنگ افزارهای هسته ای است؛ ما تصمیم قاطع داریم برجام را حفظ کنیم چون برجام درست ترین راه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای است.

سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان از مدتها پیش تلاش کرده اند راه هایی برای قانع کردن دونالد ترامپ به ماندن در برجام پیدا کنند.

هایکو ماس می گوید در هفته های اخیر پیشنهادهای خوبی به واشنگتن ارائه شده است، از جمله پیشنهاد یافتن راه هایی برای حل مشکل موشک های بالیستیک ایران، و نحوه ادامه برنامه هسته ای این کشور پس از سال ۲۰۲۵ - که بخش های مهم نظارت برداشته می شود - و نیز اعمال فشار بر تهران با هدف کاستن از نفوذش در خاور میانه، و کاستن از نقش ایران در کشورهای جنگزده سوریه و یمن.

پرزیدنت ترامپ به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی تا دوازدهم ماه مه، یعنی ۲۲ اردیبهشت فرصت اصلاح برجام را داده و اعلام کرده است که اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

در دو ماه اخیر سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا با آمریکا برای فشار بر ایران درباره برنامه موشکی تهران متحد شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG