لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۰

وزیران خارجه آمریکا و بریتانیا درباره توافق هسته‌ای ایران گفتگو کردند


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

بوریس جانسون، وزیر امورخارجه بریتانیا روز دوشنبه با مایک پمپئو، وزیر امورخارجه آمریکا دیدار و گفتگو کرد.

آقای جانسون برای متقاعد کردن آمریکا به ادامه حضور در توافق هسته ای با ایران به ایالات متحده سفر کرده است.

بوریس جانسون پیشتر در صبح روز دوشنبه از یک برنامه شبکه فاکس نیوز که گفته می شود مورد علاقه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا است، برای منتقل کردن پیام خود به او استفاده کرد تا از برجام خارج نشود.

آقای جانسون که برنامه از پیش تنظیم شده ای برای دیدار با رئیس جمهوری آمریکا ندارد، همچنین با انتشار مقاله ای در روزنامه نیویورک تایمز درخواست مشابهی را مطرح کرد.

پرزیدنت ترامپ به کنگره آمریکا و کشورهای اروپایی تا دوازدهم ماه مه، یعنی ۲۲ اردیبهشت فرصت اصلاح برجام را داده و اعلام کرده است که اگر این توافق اصلاح نشود، آمریکا از آن خارج می‌شود.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. بر اساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

در دو ماه اخیر سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا با آمریکا برای فشار بر ایران درباره برنامه موشکی تهران متحد شده اند.

بوریس جانسون گفته است که رئیس جمهوری آمریکا درست می گوید که برجام نقص هایی دارد، و باید با اقدامات ایران در خاور میانه سخت تر مقابله کرد. اما او افزود اگر برجام را کنار گذاشت باید پرسید: «گام بعدی چیست؟» او پرسید آیا می گوییم که تاسیسات ایران را بمباران می کنیم؟ آیا این یک امکان واقعی است؟

بوریس جانسون به فاکس نیوز گفت ایران به گفته آژانس بین المللی انرژی اتمی به تعهداتش عمل کرده است. ​

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG