لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۴

رویترز: روحانی می گوید شاید ایران در صورت خروج آمریکا، در برجام بماند


حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران می گوید اگر منافع این کشور تضمین شود، ایران در برجام باقی می ماند.

به گزارش رویترز، آقای روحانی روز دوشنبه اشاره کرد حتی اگر آمریکا از برجام خارج شود ایران ممکن است در برجام باقی بماند اما افزود تهران با فشار آمریکا برای محدود شدن نفوذش در خاورمیانه به شدت مقابله می کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که بارها از توافق برجام که ایالات متحده نیز خود یکی از امضا کنندگان آن بوده انتقاد کرده است، چند روز دیگر در ۱۲ ماه مه تصمیم خود را درباره حضور یا خروج آمریکا از برجام اعلام می کند.

منتقدان برجام می گویند این توافق باعث شده است که نفوذ مخرب ایران در خاورمیانه افزایش یابد. حامیان این توافق می گویند برجام باعث محدود شدن عمده فعالیت های هسته ای ایران شده است.

به نوشته رویترز حسن روحانی در سخنانی که از تلویزیون دولتی ایران پخش شد گفته است جمهوری اسلامی برای هر سنارویی از جمله «یک توافق بدون واشنگتن» آماده است.

خروج آمریکا از توافق، احیای تحریم‌های اتمی علیه جمهوری اسلامی ایران را به همراه خواهد داشت؛ تحریم هایی که از تیرماه ۱۳۹۴ لغو شده بود.

رئیس جمهوری آمریکا می گوید جمهوری اسلامی ایران به توافق پایبند نبوده است. براساس بندی از قطعنامه ۲۲۳۱ که بعد از توافق هسته ای در شورای امنیت تصویب شد، جمهوری اسلامی ایران از آزمایش موشک بالیستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی منع شده است. با این حال ایران در دو سال اخیر‌ چندین آزمایش موشک بالیستیک داشته است و موشک های ایران در دست برخی گروه های تروریستی و شورشی منطقه دیده شده است.

در دو ماه اخیر سه کشور اروپایی فرانسه، آلمان و بریتانیا با آمریکا برای فشار بر ایران درباره برنامه موشکی تهران متحد شده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG