لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۵۲

بایدن مصوبه دوحزبی کنترل اسلحه را امضا کرد


جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا
جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده آمریکا

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز شنبه جامع‌ترین طرح مقابله با خشونت ناشی از اسلحه در دهه‌های اخیر را امضاء کرد.

طرح جدید مبارزه با خشونت ناشی از اسلحه در آمریکا بعد از تایید هر دو مجلس سنا و نمایندگان برای امضای رئیس جمهوری به کاخ سفید فرستاده شد و جو بایدن پیش از ترک واشنگتن برای شرکت در دو نشست گروه هفت و ناتو در اروپا آن را امضا کرد.

این طرح با کسب ۶۵ رای موافق و ۳۳ رای مخالف در مجلس سنا و ۲۳۴ رای موافق در مقابل ۱۹۳ رای مخالف در مجلس نمایندگان اولین طرحی است که در راستای کنترل و مبارزه با خشونت ناشی از اسلحه در نزدیک به ۳۰ سال گذشته در کنگره آمریکا به تصویب می رسد.

رئیس جمهوری آمریکا با اشاره به اینکه تصویب این طرح افراد زیادی را نجات خواهد داد، گفت پیام خانواده‌های قربانیان این بود که در این زمینه «اقدام کنیم. خب امروز، این کار را کردیم.»

وی با اذعان به اینکه طرح مزبور همه آنچه را که مد نظرش است در بر نمی‌گیرد، افزود: «اما اقداماتی را شامل می‌شود که مدت‌هاست خواستار آنها شده‌ام» و جان افراد زیادی را نجات خواهد داد.

آقای بایدن که در حضور همسرش، جیل بایدن، این طرح را امضاء کرد، گفت هنوز کار زیادی باید انجام داد و او هرگز تسلیم نخواهد شد.

توافق دو حزبی برای مبارزه با خشونت ناشی از اسلحه تا پیش از تیراندازی‌های اخیر از جمله کشتار ١٩ دانش‌آموز دبستانی و ٢ معلم در تگزاس غیرقابل‌تصور به نظر می‌رسید.

بر اساس این قانون، بررسی پیشینه برای خریداران جوان اسلحه تشدید می‌شود، سلاح‌های گرم از مجرمان خشونت خانگی دور نگه داشته می‌شود، و به ایالت‌ها کمک می‌شود قوانینی وضع کنند که بر اساس آن، مقامات به شیوه آسان‌تری بتوانند سلاح‌های افراد خطرناک را ضبط کنند.

بخش اعظم هزینه‌های این قانون ١٣ میلیارد دلاری صرف تقویت برنامه‌های سلامتی روان و کمک به مدارس خواهد شد.

XS
SM
MD
LG