لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۳۶

تیراندازی در اسلو چندین کشته و مجروح بر جای گذاشت؛ مهاجم ایرانی‌تبار است


میخانه «لندن»
میخانه «لندن»

پلیس نروژ روز شنبه اعلام کرد که تیراندازی شبانه در اسلو، پایتخت این کشور که دو نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی به همراه داشته‌است، به‌عنوان یک حمله تروریستی در حال بررسی است.

در جریان کنفرانس خبری شنبه، مقامات پلیس گفتند که مردی که پس از تیراندازی دستگیر شد، شهروندی ایرانی‌تبار است که در فهرست پلیس قرار داشته ولی جرایم بزرگی مرتکب نشده بود.

آنها گفتند که در ارتباط با این حمله دو قبضه سلاح گرم، شامل یک اسلحه دستی و یک اسلحه خودکار کشف کرده‌اند.

این حمله در خارج از میخانه «لندن»، یک کلوب محبوب جامعه دگرباشان جنسی و جنسیتی، ساعاتی پیش از برگزاری «رژه افتخار» در اسلو رخ داد. به دنبال این اتفاق و به توصیه پلیس، برگزارکنندگان تمامی رویدادهای افتخار را که برای روز شنبه برنامه‌ریزی شده بود را لغو کردند.

توره بارستاد، سخنگوی پلیس گفت که چهارده نفر تحت مداوا هستند که هشت نفر آنها در بیمارستان بستری شده‌اند.

اولاو روئنبرگ، روزنامه‌نگار شبکه عمومی «ان‌آر‌کی»، از شاهدان تیراندازی است. او می‌گوید که مهاجم وقتی به محل رسید، اسلحه را از کیف خود درآورد و شروع به تیراندازی کرد.

میخانه «لندن»
میخانه «لندن»

یوناس گهر استور، نخست وزیر نروژ در پیامی در حساب کاربری خود در فیسبوک، گفت که «تیراندازی امشب در خارج از میخانه لندن در اسلو، یک حمله سنگدلانه و عمیقا تکان‌دهنده به مردم بی‌گناه بود.»

او در ادامه افزود که هنوز انگیزه حمله مشخص نیست ولی تیراندازی باعث ترس و اندوه جامعه رنگین‌کمانی شده است. نخست‌وزیر نروژ گفت که «همه ما در کنار شما هستیم.»

کریستین بردلی که در این میخانه بود، به یکی از روزنامه‌های نروژی گفت که با گروهی حدود ۱۰ نفر در طبقه چهارم مخفی شدند تا اینکه اعلام شد شرایط عادی است. او در ادامه افزود که بسیاری نگران جان خود بودند و آنها هنگام خروج با مشاهده چندین مجروح متوجه شدند که اتفاقی جدی رخ داده است.

تلوزیون‌های نروژی نیز تصاویر مختلفی از مردم وحشت‌زده‌ای را نشان می‌دهند که هنگام شلیک گلوله‌ها در حال فرار در خیابان‌ها هستند.

ادای احترام به کشته شدگان تیراندازی در اسلو
ادای احترام به کشته شدگان تیراندازی در اسلو

نروژ کشور نسبتا امنی است ولی پیشتر نیز حملات خشونت‌آمیزی را تجربه کرده است که توسط راست‌گرایان افراطی انجام شده بود. از جمله یکی از بدترین تیراندازی‌های گروهی در اروپا در سال ۲۰۱۱، هنگامی که یک مرد مسلح پس از منفجر کردن یک بمب در اسلو، ۶۹ نفر را در جزیره اولویت کشت.

در سال ۲۰۱۹ نیز یک مهاجم راست‌گرای افراطی، ابتدا خواهرش را کشت و سپس در مسجد به روی مسلمانان آتش گشود، اما پیش از اینکه تلفات بیشتری به بار بیاورد، او را دستگیر کردند.

XS
SM
MD
LG