لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۹

واکنش بازیگران و هنرمندان آمریکایی به حادثه تیراندازی در تگزاس: فکر و نیایش کافی نیست، به تغییر نیاز داریم


حادثه تیراندازی در یک مدرسه‌ ابتدایی در ایالت تگزاس که منجر به مرگ ۱۹ کودک و دو آموزگار شد، بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشت و با واکنش بسیاری از هنرمندان و چهره‌های مشهور همراه شد.

حادثه سه‌شنبه، مرگ‌بارترین تیراندازی در یک مدرسه ابتدایی در ایالت متحده از زمان حمله سال ۲۰۱۲ به مدرسه ابتدایی «سندی هوک» در نیوتاون کانکتیکت به شمار‌ می‌رود.

به گفته مقامات محلی و فدرال، انتظار می‌رود که تعداد کشته‌شدگان افزایش یابد.

پلیس هنوز درباره انگیزه فرد مهاجم توضیحی نداده ولی گفته می‌شود که او از ساکنان محلی بوده است. گرگ ابوت، فرماندار تگزاس، این فرد مسلح که کشته شد، سالوادور راموس نام داشت.

رئیس پلیس منطقه در کنفرانس خبری خود گفت که به نظر می‌رسد که مهاجم به تنهایی عمل کرده است.

متیو مک‌کانهی، بازیگر آمریکایی و برنده جایزه اسکار که متولد ایالت تگزاس است، یکی از هنرمندانی بود که از وقوع این حادثه ابراز تأسف کرد.

او سه‌شنبه در حساب کاربری خود در اینستاگرام نوشت که «همانطور که همه می‌دانید، امروز یک تیراندازی گروهی دیگر رخ داد، این بار در شهر زادگاه من اووالد تگزاس. یک بار دیگر، ما به طرز غم‌انگیزی ثابت کرده‌ایم که در قبال مسئولیت خود در زمینه حقوقی که آزادی‌های ما را تأمین می‌کند، ناتوان هستیم.»


این بازیگر در ادامه افزود که «دعوت واقعی برای اقدام، اکنون برای هر آمریکایی این است که نگاهی طولانی‌تر ‌ و عمیق‌تر به آینه بیندازد و از خود بپرسد که واقعا برای چه چیزی ارزش قائل هستیم؟ چگونه مشکل را تکرار می‌کنیم؟ امروز، ما چه فداکاری‌های کوچکی می‌توانم انجام دهیم تا فردا ملت، ایالت، ‌و محله سالم‌تر و امن‌تری داشته باشیم؟»

به گفته متیو مک‌کانهی «ما نمی‌توانیم یک بار دیگر نفس خود را بیرون دهیم، بهانه بیاوریم، و این واقعیت‌های غم‌انگیز را به عنوان وضعیت موجود بپذیریم.»

این بازیگر آمریکایی در بخش دیگری از پیام خود تأکید کرد که باید در این زمینه اقدامی کرد تا هیچ پدر و مادری مجبور نباشد آن‌چه را که والدین دانش‌آموزان این مدرسه، و مدارس پیش از آن متحمل شده‌اند، تجربه کنند.

متیو مک‌کانهی در پایان با اشاره به اینکه می‌داند هیچ کلمه‌ای نمی‌تواند فقدان عزیزان خانواده‌‌های داغدار را بیان کند و درد آنها را التیام بخشد، گفت که «اگر نیایش بتواند باعث آرامش شود، به دعا کردن ادامه خواهد داد.»

سلنا گومز، تیلور سوئیفت، بکی جی، کریس جنر، و کلوئی از جمله چهره‌های مشهور دیگری هستند که از وقوع حادثه تیراندازی در ایالت تگزاس ابراز تأسف کردند.

سلنا گومز که او‌ نیز اهل ایالت تگزاس است، در شبکه‌های اجتماعی نوشت که «اگر کودکان در مدرسه ایمن نباشند، کجا ایمن هستند؟ معلمی در حین انجام کارش کشته شد. شغل ارزشمندی که متأسفانه کمتر از آن قدردانی می‌شود.»

تیلور سوئیفت نیز در شبکه‌های اجتماعی نوشت که «سرشار از خشم و اندوه است، و از قتل‌های اووالد، بوفالو، لاگونا وودز، و بسیاری موارد دیگر شکسته شده است.»

او در ادامه افزود که «به‌عنوان یک ملت، مشروط به دل‌شکستگی غیرقابل تحملی شده‌ایم.»

بکی جی در حساب کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی گفت که «دیگر کافی است.» او در ادامه نوشت که «هفته گذشته یک تیراندازی گروهی در معازه‌ای در بوفالو، ‌و حالا تیراندازی در مدرسه اووالد.»

این خواننده با اشاره به اینکه مردم باید در فروشگاه‌، و کودکان باید در مدارس ایمن باشند، گفت که «فکر و نیایش کافی نیست و به تغییر نیاز داریم.»

پس از این حادثه، پرچم کاخ سفید به احترام جان‌باختگان نیمه‌افراشته شد، و جو بایدن رئیس جمهوی ایالات متحده که از سفر به شرق آسیا بازگشته بود، با آمریکاییان سخن گفت.

او از مردم آمریکا خواست تا «مقابل لابی‌های اسلحه بایستند، و اعضای کنگره را برای تصویب قوانین منطقی در زمینه اسلحه تحت فشار قرار دهند.»

XS
SM
MD
LG