لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۵۵

نیکی هیلی از نمایندگی آمریکا در سازمان ملل کناره گیری کرد؛ نشست خبری با پرزیدنت ترامپ


نشست خبری پرزیدنت ترامپ و نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در کاخ سفید - ۹ اکتبر ۲۰۱۸
نشست خبری پرزیدنت ترامپ و نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل متحد در کاخ سفید - ۹ اکتبر ۲۰۱۸

نیکی هیلی نماینده دائم ایالات متحده در سازمان ملل متحد روز سه شنبه از مقام خود کناره گیری کرد. دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا نیز با استعفای او موافقت کرده است.

پرزیدنت ترامپ و نیکی هیلی در یک نشست خبری در کاخ سفید این خبر را اعلام کردند. پرزیدنت ترامپ گفت خانم هیلی تا پایان سال جاری میلادی در مقام خود خواهد ماند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا از تلاش های خانم هیلی به عنوان سفیر ایالات متحده در سازمان ملل تقدیر کرد و گفت وی پیش از آن نیز در مقام فرماندار عالی کار کرده بود.

وی اضافه کرد، خانم هیلی حدود شش ماه پیش به او گفته بود پایان سال ۲۰۱۸، و پس از دو سال نمایندگی آمریکا در سازمان ملل، قصد دارد از مقام خود کناره گیری و مدتی استراحت کند.

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه گفت که گزینه پیشنهادی خود را برای جانشینی نیکی هیلی ظرف دو یا سه هفته آینده معرفی خواهد کرد. جانشین خانم هیلی باید به تایید سنا برسد.

نیکی هیلی نوامبر ۲۰۱۶ به عنوان گزینه پیشنهادی برای نمایندگی آمریکا در سازمان ملل انتخاب و اندکی پس از آغاز به کار دولت ترامپ در ژانویه ۲۰۱۷، صلاحیت او توسط سنا تایید شد.

وی پیش از آن، فرماندار کارولینای جنوبی بود و در انتخابات سال ۲۰۱۴ موفق شد بار دیگر به عنوان نامزد حزب جمهوریخواه به عنوان فرماندار این ایالت انتخاب و در مقام خود باقی بماند.

با وجود آن که دلیل استعفای نیکی هیلی استراحت عنوان شده است، اما رسانه‌ها به گمانه زنی درباره دلیل واقعی آن پرداخته‌اند؛ از شرکت در انتخابات تا نارضایتی از سیاست‌های دولت.

خانم هیلی در بخشی از سخنان خود در نشست امروز با پرزیدنت ترامپ گفت که قصد ندارد در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ شرکت کند و در ستاد انتخاباتی ترامپ فعالیت خواهد کرد.

وی همچنین با اشاره به سیاست‌های دولت ایالات متحده در برابر چالش‌های بین المللی گفت، شاید برخی کشورها از رویکرد آمریکا خوششان نیاید، اما به آنچه انجام می‌دهیم احترام می‌گذارند.

دونالد ترامپ در بخشی از سخنان خود به ایران اشاره کرد و گفت، «ایران مشکل دیگری بود که ما در بدو حضورمان در کاخ سفید با آن مواجه بودیم. آنها در حال استیلا بر کل خاور میانه بودند.»

وی افزود، «حالا مقام‌های ایران در حال دست و پا زدن برای نجات خود هستند. همه روزه با شورش در شهرهایشان مواجه‌اند. تورمشان در حال انفجار است. اقتصادشان در حال فروپاشی است.»

رئیس جمهوری آمریکا گفت، «بالاخره روزی برای دستیابی به توافق واقعی بر می‌گردند؛ نه توافق احمقانه‌ای که امضا کردند ... باید دید چه می‌شود. الان بین ایران آن زمان و ایران کنونی تفاوت است.»

نیکی هیلی هم در همین زمینه گفت «ما توانستیم توجه جامعه جهانی را به توافق هسته‌ای (سال ۲۰۱۵) با ایران جلب کنیم. جامعه جهانی متوجه شده است که نمی‌توان اقدامات ایران را نادیده گرفت.»

خانم هیلی در دوران مسئولیت خود در سازمان ملل متحد، بارها در جلسات هفتگی بررسی اوضاع خاور میانه به آنچه اقدامات برهم زننده جمهوری اسلامی در منطقه عنوان می‌شود، پرداخته است.

رئیس کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا در تقدیر از خدمات نیکی هیلی گفت، آمریکا به واسطه کارهای مداوم شما جهت ارتقای دموکراسی، حقوق بشر و ثبات در جهان، قدرتمندتر است.

اد رویس در ادامه پیام خود در شبکه توئیتر خطاب به خانم هیلی نوشت، مشتاق ادامه همکاری با شما تا پایان سال جاری برای مقابله با تهدیدهای فوری امنیت ملی، از جمله کره شمالی و ایران، هستم.

نشست خبری پرزیدنت ترامپ و نیکی هیلی را روی فیسبوک صدای آمریکا با ترجمه فارسی ببینید:

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG