لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۵

نیکی هیلی ۱۴۸ مورد تخلف روسیه در تحریم‌های کره شمالی را در شورای امنیت فاش کرد


نیکی هیلی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل می گوید آمریکا بیش از یکصد تخلف روسیه را درباره تحریم های کره شمالی ثبت کرده است.

روز دوشنبه در نشست فوری شورای امنیت که به درخواست هیئت نمایندگی ایالات متحده در سازمان ملل برگزار شد، خانم هیلی گفت آمریکا دست‌کم ۱۴۸ مورد نقل و انتقال دریایی محموله‌های محصولات نفتی را رصد کرده است. روسیه تقلب کرده و گیر افتاده است. آمریکا شواهدی از تخلفات مداوم و گسترده روسیه در اختیار دارد.

آمریکا پیشتر درخواست تشکیل نشست فوری شورای امنیت سازمان ملل متحد را برای رسیدگی به اقدامات چند کشور برای تضعیف تحریم‌ها علیه کره شمالی و جلوگیری از اجرای آن داده بود.

پیشتر مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده در نشست خبری روز جمعه خود گفته بود روسیه به روش‌های مختلف سعی در عدم اجرای این تحریم‌ها دارد.

خانم هیلی، روز پنج شنبه گذشته با صدور بیانیه ای دولت روسیه را متهم کرد که با تحت فشار قرار دادن کارشناسان ذیربط برای اعمال تغییرات مورد نظر خود، در فرآیند تهیه گزارش سازمان ملل پیرامون اجرای تحریم‌های کره شمالی مداخله می کند.

پرزیدنت ترامپ و کیم جونگ اون روز ۱۲ ژوئن سال جاری (۲۲ خرداد) در یک دیدار تاریخی در سنگاپور بر لزوم عاری سازی شبه جزیره کره از سلاح های هسته‌ای توافق کردند و رهبر کره شمالی نیز پذیرفت در ازای تضمین‌های امنیتی، در این مسیر گام بردارد.

با این حال، رئیس جمهوری آمریکا اوایل شهریور ماه با بیان این که در زمینه خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی پیشرفت زیادی حاصل نشده است، از مایک پمپئو وزیر خارجه خود که قرار بود به پیونگ یانگ برود، خواست سفر برنامه‌ریزی شده خود را به تعویق اندازد.

اعلام دریافت نامه رهبر کره شمالی توسط کاخ سفید و استقبال دولت آمریکا از دیدار دوباره سران دو کشور، در حالی است که «مون جائه این» رئیس جمهوری کره جنوبی قرار است هفته آینده در پیونگ یانگ برای سومین بار با کیم جونگ اون دیدار کند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG