لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۷

آمریکا در نشست اعضای دائم شورای امنیت: تحریم‌های ایران دوباره اعمال شود


نشست وزیران امور خارجه پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد در نیویورک - ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۸
نشست وزیران امور خارجه پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد در نیویورک - ۲۷ سپتامبر ۲۰۱۸

وزیر خارجه ایالات متحده روز پنجشنبه در نشستی به همراه دبیرکل سازمان ملل متحد و وزیران خارجه چهار عضو دائم دیگر شورای امنیت در نیویورک شرکت و درباره تهدیدهای ناشی از کره شمالی و ایران گفت‌وگو کرد.

هدر ناوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر گفت، مایک پمپئو در دیدار با همتایان بریتانیایی، فرانسوی، روسی و چینی خود بر اهمیت همکاری در برابر چالش‌های جهانی تاکید کرد.

آقای پمپئو در حالی در این نشست شرکت کرد که ایالات متحده ریاست دوره‌ای شورای امنیت را برای مدت یک ماه برعهده دارد. وی خواستار اعمال دوباره تحریم‌ها علیه ایران، به منظور تحت فشار قرار دادن رژیم برای تغییر دادن رفتار بدخواهانه اش، شد.

رئیس جمهوری آمریکا هشتم اردیبهشت، با این استدلال که ایران با ادامه برنامه موشکی بالیستیک و فعالیت‌های منطقه‌ای خود روح توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ را نقض می‌کند، اعلام کرد از توافق خارج و تحریم‌ها بازگردانده می‌شوند.

دور نخست تحریم‌های آمریکا علیه ایران که پس از اجرای برجام در دی ماه ۱۳۹۴ لغو شده بودند، اواسط تابستان امسال بازگردانده شدند و دور دوم – که شامل تحریم‌های نفتی و بانکی می‌شود – در آبان ماه اعمال خواهند شد.

بر اساس این بیانیه، وزیر خارجه ایالات متحده همچنین بر لزوم اجرای کامل قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد با هدف دستیابی به خلع سلاح کامل و قابل راستی آزمایی هسته‌ای کره شمالی تاکید کرد.

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل نیز که در نشست حضور داشت در توئیتی نوشت، جامعه جهانی باید تا زمانی که عاری‌سازی هسته‌ای شبه جزیره کره بطور کامل محقق نشده، به کمپین فشار و اعمال تحریم ادامه دهد.

مایک پمپئو در بخش دیگری از سخنان خود خاطر نشان کرد که واشنگتن از روند سیاسی به رهبری سازمان ملل با هدف پایان دادن به جنگ داخلی هفت ساله در سوریه – مطابق با قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت – حمایت می‌کند.

وی در این دیدار که آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در آن حضور داشت، از دیگر اعضای دائم شورای امنیت خواست که از تلاش‌های دیپلماتیک این نهاد بین المللی در ارتباط با لیبی و همچنین یمن حمایت کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG