لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۹

تعطیلی بخشی از دولت ایالات متحده آغاز شد


در پی بن بست سیاسی که به موجب آن کنگره ایالات متحده موفق نشد لایحه تمدید بودجه را تصویب کند، بخش هایی از فعالیت ها و خدمات دولت آمریکا تعطیل شد.

نمایندگان کنگره تا دیرهنگام دوشنبه فعالیت کردند اما موفق نشدند تا بر اختلافات حزبی و شکاف موجود در مورد قانون برنامه خدمات درمانی باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا غلبه کنند و به توافقی دست یابند.

مجلس نمایندگان ایالات متحده برای تضعیف قانون خدمات درمانی مقرون به صرفه آقای اوباما سه بار رای گیری کرد و سنای کشور که نمایندگان دموکرات آن از اکثریت برخوردار هستند با این طرح مخالفت کردند. کنگره در نهایت برای جلب توافق در مورد تمدید بودجه دولت فدرال ناکام ماند و زودهنگام سه شنبه بخش هایی از فعالیت های غیرحیاتی دولت ایالات متحده به حالت تعلیق درآمدند.

ریچارد دوربین، سناتور دموکرات در حالی که نسبت به تحولات اخیر در کنگره و سنا ابراز ناباوری می کرد، گفت «تعطیلی دولت ایالات متحده آمریکا؟ وقتی اخباری از این دست از کشورهای خارجی به گوشمان می خورد با خود فکر می کردیم شرم آور است که این کشورها از ثبات و توان دموکراسی عظیم ما برخوردار نیستند. حالا ببینید که ما در همان شرایط گرفتار شده ایم».

با وجودی که سنای ایالات متحده لایحه بودجه خود را فارغ از جنجال های موجود پیرامون طرح خدمات درمانی آقای اوباما تصویب کرد، اما رهبران جمهوری خواه مجلس نمایندگان از رای گیری در مورد این طرح خودداری کردند.

میشل باکمن، نماینده جمهوری خواه مجلس نمایندگان، متعلق به گروه اصلی جمهوری خواهی است که به هیچ وجه از مبارزه با طرح بیمه خدمات درمانی آقای اوباما دست برنداشت.

خانم باکمن می گوید «صدها و صدها نفر با دفتر من تماس گرفتند و گفتند به مبارزه ادامه بده و قوی باش. آن ها از ما می خواهند مقاومت کنیم و به مبارزه ادامه بدهیم. مردم از ما خواسته اند که تسلیم نشویم».

برخی از چهره های جمهوری خواهی همچون سناتور لیزا مورکوسکی می گوید کارزار حزب جمهوری خواه علیه طرح بیمه خدمات درمانی آقای اوباما افراطی عمل کرده است.

وی می گوید من موافق این طرخ نیستم، اما در این مقطع به تعطیلی دولت فدرال اعتقادی ندارم چون ما برای مقابله با این طرح و عدم تصویب آن ناکام ماندیم و به نظر من باید مسئولیت پذیر باشیم».

جمهوری خواهان مجلس سنا در ساعات پایانی پیش از آغاز تعطیلی دولت پیشنهاد مذاکره برای یافتن راهکاری بین دو مجلس نمایندگان و مجلس سنا را مطرح کرده بودند اما سناتور رید، رئیس اکثریت نمایندگان دموکرات سنا با این ایده مخالفت کرد.

با ناکامی اعضای مجلس نمایندگان و مجلس سنای ایالات متحده برای توافق در مورد اختصاص بودجه به دولت فدرال، تعطیلی دولت آغاز شد.
XS
SM
MD
LG