لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۲۲

رأی سنای آمریکا به تمدید چند هفته ای بودجه دولت


تد کروز، نماینده جمهوری خواه کنگره، در دهمین ساعت آبستراکسیون، چهارشنبه ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۳
تد کروز، نماینده جمهوری خواه کنگره، در دهمین ساعت آبستراکسیون، چهارشنبه ۲۵ سپتامبر ۲۰۱۳
سنای آمریکا با اکثریت آرا بودجه لازم برای ادامه کار دولت فدرال را بعد از پایان ماه جاری (سپتامبر) تصویب کرده است.

مورد اصلی اختلاف نظر میان قانونگذاران دو حزب دموکرات و جمهوری خواه، طرح بیمه درمانی اوباماست. بودجه دولت فدرال اول ماه اکتبر (۵ روز دیگر) تمام می شود، اما با رای گیری تازه ای که در سنا انجام شده، دولت توانسته بودجه ای را برای ادامه موقت کار دولت فدرال تا مدتی کوتاه تصویب کند.

هری رید، رهبر اکثریت سنا، از قانونگذاران آمریکایی خواسته تا هرچه سریع تر در مورد بودجه سال مالی آینده دولت فدرال تصمیم بگیرند. سناتور رید افزود که هر یک ساعتی که در اتخاذ این تصمیم تعلل شود، کشور یک ساعت به تعطیلی دولت فدرال نزدیک تر می شود.

سناتور جمهوری خواه تد کروز که از مخالفان طرح بیمه درمانی اوباماست، گفته است که مشاغل خرد با اعمال طرح بیمه درمانی اوباما آسیب خواهند دید و ممانعت خود از رای گیری در سنا را با آبستراکسیون عملی کرد. آقای کروز ۲۲ ساعت بی وقفه سخنرانی کرد تا مانع از پیش رفتن کار سنا و انجام رای گیری شود.

سناتور رید آبستراکسیون آقای کروز را جالب، اما نمونه بارزی از اتلاف وقت سنا توصیف کرده است.

رویکرد سناتور کروز مورد انتقاد برخی از همکاران هم حزب وی از جمله سناتور جمهوری خواه آریزونا، جان مک کین، نیز واقع شده است.

آقای مک کین گفته است که به رغم آن که ممکن است وی و همکارانش طرح بیمه درمانی اوباما را نپسندند، اکثریت مردم نظر خود را در این مورد ابراز داشته اند و خواه نمایندگان خواهان آن باشند یا نه، مهم آن است که مردم سخن گفته اند و بخش مهم عقیده شان را با رای دوباره به رئیس جمهوری آمریکا (برای دور دوم ریاست جمهوری) اظهار کرده اند.

چند تن دیگر از نمایندگان حزب جمهوری خواه نیز برآنند که راهی که اکنون برای مبارزه با طرح بیمه درمانی اوباما در پیش گرفته شده (یعنی تهدید به تعطیلی دولت فدرال)، راه صحیحی نیست و با تعطیل شدن دولت، چیزی تغییر نمی کند.

چاک شومر، سناتور ارشد دموکرات، نیز نکته مشابهی را مطرح کرده و گفته است که رای به تعطیلی دولت، راه انتقاد از بیمه درمانی اوباما یا ابراز مخالفت با آن نیست.

انتظار می رود که سنای آمریکا تا روز یکشنبه لایحه بودجه را تصویب کند. این لایحه پس از آن راهی مجلس نمایندگان می شود، و تنها در صورتی که هر دو مجلس به تصویب بودجه دولت فدرال در سال مالی پیش رو، رای بدهند، از تعطیل شدن دولت جلوگیری خواهد شد.

ضرب الاجل تصویب بودجه ای برای سال مالی آینده دولت فدرال، روز دوشنبه است.

جی کارنی، سخنگوی کاخ سفید، گفته است که گزارش جامعی که با محور اعمال مفاد طرح بیمه درمانی اوباما تهیه شده، حاکی از آن است که با آغاز اجرای مفاد این طرح در ماه آینده، بیمه درمانی برای اغلب آمریکاییان در بسیاری از ایالت های این کشور، مقرون به صرفه تر و ارزان تر خواهد شد و از این روی، شمار بیشتری از مردم می توانند از بیمه درمانی برخوردار شوند.
XS
SM
MD
LG