لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۳

ادامه اختلاف نمایندگان کنگره بر سر بودجه دولت


جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در راه نشست کنگره برای بررسی مسئله بودجه سال مالی آینده
جان بینر، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، در راه نشست کنگره برای بررسی مسئله بودجه سال مالی آینده
سنای آمریکا که اکثریت نمایندگان آن دموکرات هستند، قرار است روز چهارشنبه به لایحه ای رای دهد که مفاد آن مورد اختلاف قانونگذاران دو حزب آمریکا ـ جمهوری خواهان و دموکرات ها ـ بوده است و اختلاف نظر بر سر آن ادامه دارد.

از سوی دیگر، ضرب الاجل تصویب بودجه دولت در سال مالی تازه، بسیار نزدیک است و تنها چند روزی برای تصویب آن باقی است. جمهوری خواهان پذیرفتن و تصویب این بودجه را در گرو عدم تصویب طرح بیمه درمانی اوباما می بینند و دموکرات ها هم با دفاع از این طرح،‌ می گویند از مواضع خود عدول نخواهند کرد. این اختلاف اما، دولت فدرال را به سبب کسری بودجه در معرض خطر تعطیلی قرار داده است و بودجه سال مالی پیش روی دولت باید تا اول ماه اکتبر (۶ روز دیگر) تصویب شود تا دولت فدرال بتواند فعال بماند.

رئیس جمهوری آمریکا و قانونگذاران حزب دموکرات می گویند تصویب طرح بیمه درمانی رئیس جمهوری آمریکا، معادل امکان و استطاعت برخورداری از بیمه درمانی برای شمار بیشتری از آمریکاییان است. عده ای از جمهوری خواهان اما، این طرح را چالش انگیز و بحث انگیز می خوانند و با تصویب آن مخالفند. در میان این مخالفان، اعضا و قانونگذاران محافظه کار راستگرا ـ حزب موسوم به «تی پارتی» ـ می گویند به مخالفت سرسختانه با تصویب این طرح ادامه می دهند و حاضر نیست عقب نشینی کنند.

هری رید، رهبر اکثریت سنا، لایحه ای دیگر را به سنا تقدیم کرده که محتوای آن تصویب موقت مفادی از بودجه پیشنهادی سال مالی آینده دولت، از جمله طرح بیمه درمانی اوباماست. اعتبار این لایحه به شرط تصویب، تنها تا نیمه ماه نوامبر خواهد بود، یعنی تنها حدود یک ماه و نیم. اما سرنوشت همین بودجه موقت هم روشن نیست، به ویژه با توجه به مدت زمان بسیار کوتاهی که تا آغاز سال تازه مالی باقی مانده. آخرین مهلت تصویب بودجه دولت روز دوشنبه است.

شماری از نمایندگان جمهوری خواه کنگره آمریکا، از آن بیمناکند که تعطیل شدن احتمالی دولت فدرال، برآینده سیاست و مقبولیت عام حزب جمهوری خواه اثر منفی بگذارد؛ آنچه با تعطیلی دولت در سال ۱۹۹۵ نیز اتفاق افتاد، فرجام آن به سود سیاست های حزب دموکرات تمام شد و از عوامل موثر در انتخاب مجدد بیل کلینتون به ریاست جمهوری بود.
XS
SM
MD
LG