لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۵۶

وزیر خارجه آمریکا: موفقیت مذاکرات اتمی به تصمیم ایران بستگی دارد


جان کری: موفقیت مذاکرات اتمی به تصمیم ایران بستگی دارد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:23 0:00

در حالی که کمتر از سه هفته به پایان مهلت ۲۴ مارس، چهارم فرودین ماه ۱۳۹۴، برای رسیدن به توافق سیاسی بر سر برنامه هسته‌ای ایران باقی مانده است، دور دیگر مذاکرات اتمی ایران و گروه شش قدرت جهانی روز دوشنبه هفته آینده آغاز خواهد شد.

یک روز پیش از آن نیز، جان کری وزیر خارجه ایالات متحده و محمدجواد ظریف همتای ایرانی او، در شهر لوزان سوئیس با یکدیگر دیدار و گفتگو خواهند کرد. گفتگوهایی که دیپلمات‌های غربی آن را «تعیین کننده» توصیف کرده‌اند.

در همین حال، جان کری وزیر خارجه آمریکا و فرانک والتر اشتاینمایر وزیر امور خارجه آلمان که به واشنگتن سفر کرده است، روز چهارشنبه در مورد گفتگوهای جاری اتمی با ایران تبادل نظر کردند.

هر دو وزیر در یک نشست خبری در وزارت خارجه آمریکا برگزار شد، تاکید کردند که اعضای گروه ۵+۱ در انتظار تصمیم ایران‌ هستند.

وزیر خارجه آمریکا، گفت «همان گونه که ما در شرف گرفتن تصمیم‌های اساسی هستیم، بسیار مهم است که ایران نیز تصمیم‌های اساسی خود را بگیرد، به نحوی که به مؤثرترین وجه ممکن به جهان ثابت کند که (با این تصمیم‌گیری) هیچ راهی برای تولید سلاح هسته‌ای باز نخواهد ماند، و جهان می‌تواند از فعالیت‌های ایران مطمئن باشد.»

وزیر امور خارجه آلمان نیز با بیان این که مسئله بر سر رسیدن به توافق خوب یا بد نیست، گفت «پیام ما روشن است. هرگونه راه‌ دستیابی ایران به بمب اتمی باید از بین برود؛ به گونه‌ای که در بلندمدت و به نحوی کاملا روشن و بی ابهام قابل تأئید باشد. ما خواستار امنیت هرچه بیشتر هستیم، نه کمتر. و این معیار ما برای ارزیابی تلاش‌های‌مان در رسیدن به راه حل است.»

آمریکا و آلمان، همراه با بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، در چارچوب گروه موسوم به ۱+۵ در حال مذاکره با ایران هستند تا به یک توافق جامع و نهایی در زمینه فعالیت‌های اتمی تهران دست یابند.

جان کری در بخش دیگری از سخنان خود در این نشست خبری، همچنین بر نقش مهم کارشناسان اتمی آلمان در ارزیابی پیشنهادهای مطرح شده طی مذاکرات تاکید کرد.

همزمان، سرگی ریابکوف، سرپرست هیات مذاکره کننده روسیه در گروه ۵+۱ نیز گفته است که انتظار دارد در مذاکرات هفته آینده در لوزان، برخی اختلاف نظرها رفع شوند.

برخی تحلیلگران مسائل ایران براین نظر هستند که توافق با ایران تقریباً حتمی است. اما مایکل دوران، پژوهشگر ارشد در مؤسسه هادسون، معتقد است از همان زمان که توافق اولیه انجام یافت، ایران به خواست خود رسید و برخلاف نظر دولت آمریکا، از منافع توافق نهایی نیز بی‌درنگ بهره خواهد برد.

«آن‌ها منافع دیپلماتیک و اقتصادی را از همان لحظه امضای توافق، حتی پیش از آن که توافق به مرحله اجرا درآید، حس خواهند کرد. ما با این توافق فنری زیر پای آنها گذاشته‌ایم.»

برخلاف بسیاری از کارشناسان، آقای دوران معتقد است دولت ایران به‌ راحتی می‌تواند نظر مثبت تندروهای داخلی خود را به توافق جلب کند و هیچ کشوری در خاورمیانه توافق را به ضرر ایران نمی‌داند.

XS
SM
MD
LG