لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۲

جان کری: در آستانه موعد توافق اتمی، شکاف‌هایی همچنان باقی‌ است


جان کری و فابیوس از اختلافات باقی مانده با ایران گفتند
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:48 0:00

وزیر خارجه ایالات متحده با اشاره به نزدیک بودن موعد رسیدن به توافق هسته‌ای، از باقی‌ماندن برخی اختلاف‌ها بین طرفین خبر داد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز شنبه در نشست خبری مشترکی با وزیر امور خارجه فرانسه در پاریس گفت که در مذاکرات بین ایران و شش قدرت پیشرفت‌هائی حاصل شده است، اما یادآور شد هنوز شکاف‌هایی باقی است.

آقای کری با بیان اینکه مذاکره کنندگان به دنبال یک توافق استوار هستند، گفت: «ایران باید توصیفی را که از صلح‌آمیز بودن برنامه اتمی خود دارد، برای جهان ثابت کند.»

گروه ۵+۱ امیدوار است تا پایان ماه مارس یا ۱۰ فروردین ماه به یک توافق کلی برسد. کشورهای این گروه و ایران امیدوارند توافق نهایی که برای هر دوطرف قابل قبول باشد، تا ۳۰ ژوئن به دست آید.

جان کری گفت که دو هفته مهمی در پیش داریم. او افزود: «همه می‌دانیم زمان می‌گذرد، اما فوریت رسیدن به معامله را احساس نمی‌کنیم. ما باید معامله درستی انجام دهیم».

وزیر خارجه آمریکا گفت معامله اتمی فراگیر با ایران، بازرسی‌های سرزده و اقدامات تاییدی را شامل خواهد بود و تهران را از تهیه ماده‌ای که می‌تواند برای ساختن کلاهک اتمی بکار رود باز خواهد داشت.

دیدار آقای کری با لوران فابیوس، نقطه پایان سفر او بود؛ سفری که پس از سه روز دیدارهای دوجانبه با هیات ایرانی در سوییس، دیدار با پادشاه عربستان در ریاض و دیدار با وزرای خارجه کشورهای شورای همکای خلیج فارس در لندن و دیدار با وزرای خارجه با بریتانیا و آلمان، روز شنبه به پایان رسید.

لورن فابیوس وزیر خارجه فرانسه نیز گفت که مذاکره‌کنندگان به « توافق قاطعی» که امنیت منطقه را تامین خواهد کرد نیاز دارند، و افزود: «هنوز کارهایی وجود دارد که باید انجام شود.»

وزیر خارجه فرانسه نیز در کنفرانس خبری مشترک با آقای کری، از سه موضوع به عنوان اختلاف های باقی مانده با ایران یاد کرد. به گفته او، حجم برنامه هسته ای ایران، مدت زمان توافق و میزان کنترل و بازرسی برنامه هسته ای از اختلاف نظرهای باقی مانده است.

او گفت که حق ایران در داشتن برنامه هسته ای صلح آمیز به رسمیت می شناسد ولی نمی پذیر که ایران بمب هسته ای داشته باشد.

کری و فابیوس روز شنبه با وزیران خارجه بریتانیا و آلمان ملاقات کردند. کری گفت که او و فابیوس همچنین در باره کوشش‌های جاری برای نبرد با گروه دولت اسلامی در عراق و سوریه، و نیز ناآرامی در لیبی بحث کردند.

فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز روز شنبه در پاریس با وزیران امور خارجه آمریکا، بریتانیا، آلمان و فرانسه دیدار و درباره برنامه اتمی ایران گفتگو کرد.

خانم موگرینی پس از آن بر اهمیت هفته‌های پیش رو در رایزنی‌های جاری هسته‌ای با ایران تاکید کرد و گفت: «حرف من اینست که ما دو هفته خیلی مهم در پیش داریم. مهلت پایان مذاکرات آخر ژوئن است نه آخر مارس. اما من می‌گویم هفته‌های آینده خیلی مهم خواهد بود. نمی‌خواهم امروز پیش بینی کنم که در پایان این دو هفته حیاتی به چه نتیجه‌ای خواهیم رسید.»

جان کری هفته پیش چند بار با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در مونترو در سویس ملاقات کرد . انتظار می‌رود وزرای خارجه ایران و آمریکا روز ۱۵ مارس – ۲۴ اسفند – بار دیگر با یکدیگر به گفت‌و‌گو بنشیند.

XS
SM
MD
LG