لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۴۲

ابراز امیدواری موگرینی برای رسیدن به توافق اتمی در فرصت باقی مانده


فدریکا موگرینی هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا
فدریکا موگرینی هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا

هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در پاسخ به خبرنگار صدای آمریکا گفت اگر چه ممکن است طرف‌های مذاکره کننده درباره برنامه هسته‌ای ایران در برخی از مسائل اختلاف نظر داشته باشند، اما طرفین در حال نزدیک‌تر شدن به یکدیگر هستند.

به گفته فدریکا موگرینی، طی روزهای گذشته گفتگوهایی بین جان کری وزیر خارجه ایالات متحده و همتایانش در اتحادیه اروپا برگزار شده بود و این تماس‌ها ادامه دارد.

وی در ادامه افزود «من واقعا امیدوارم که بتوانیم به یک توافقی برسیم. می‌گویم یک توافق؛ حتی نمی‌گویم که یک توافق خوب. به نظرم تنها توافقی که می‌توانیم بدان دست یابیم، توافقی است که به وضوح دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای را غیرممکن کند.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین گفت «همزمان معتقدم که این یک فرصت تاریخی است، زیرا مناطق اطراف ایران در شرق و غرب، شمال و جنوب، مناطق ناآرامی است و ممکن است که ما فرصت بی نظیری برای ایجاد یک چارچوب منطقه‌ای متفاوت داشته باشیم.»

خانم موگرینی افزود «بدیهی است که باید با پشتکار پیگیر موضوع باشیم و اتحادیه اروپا هم همین کار را طی روزهای آینده انجام می‌دهد. این اقدامات جهت پر کردن شکاف‌های موجود، و برای ایجاد شرایط سیاسی برای همه طرف‌های مذاکره کننده، و اول از همه برای تهران است، که بتوانند بر اساس آن گام‌های سیاسی مورد نیاز برای رسیدن به یک توافق را بردارند.»

وی همچنین گفته است که با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در تماس است تا از فرصت موجود طی روزها و هفته‌های آتی، به بهترین نحوه استفاده شود.

قرار است دور دیگری از گفتگوهای هسته‌ای بین ایران و شش قدرت جهانی موسوم به گروه ۱+۵ روز یکشنبه ۱۵ مارس (۲۴ اسفند ماه) در شهر لوزان سوئیس برگزار شود.

XS
SM
MD
LG