لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۱

ايران و قدرت‌های جهانی برای دور جدید گفتگوهای هسته‌ای آماده می‌شوند


وزیران امور خارجه ایران، بریتانیا، آلمان و فرانسه دوشنبه هفته آینده در بروکسل پایتخت بلژیک دیدار، و در خصوص برنامه اتمی ایران گفتگو خواهند کرد.

اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌ای ضمن اعلام این خبر گفته است که فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مدیریت این نشست را که در چارچوب مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ برگزار می‌شود، بر عهده خواهد داشت.

همچنین قرار است روز یکشنبه ۲۴ اسفندماه (۱۵ مارس) جان کری وزیر خارجه آمریکا، و محمدجواد ظریف همتای ایرانی او، در لوزان سوئیس در خصوص برنامه اتمی ایران گفتگو کنند.

آخرین دور مذاکرات هسته‌ای، چهارشنبه هفته گذشته با اعلام وجود پیشرفت از سوی طرفین، در شهر مونترو سوئیس به پایان رسید.

دور جدید گفتگوهای هسته‌ای در حالی آغاز می‌شود که فضای مذاکرات تحت تاثیر نامه ۴۷ سناتور جمهوری‌خواه آمریکا به رهبر ایران در مورد توافق احتمالی، قرار دارد. این نامه در حالی ارسال شده است که مذاکره‌کنندگان تنها چند هفته(پایان ماه مارس) برای رسیدن به چارچوب توافق کلی، مهلت دارند.

در عین حال مذاکرات طی هفته‌های گذشته سرعت گرفته است و طرفین اعلام کرده‌اند که این گفت‌و‌گوها با پیشرفت قابل توجه همراه بوده است.

همزمان، اعلام شده است که فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر خارجه آلمان نیز قرار است برای دیدار و گفت و گو با مقامات ایالات متحده به آمریکا سفر کند. آقای اشتاین‌مایر یکی از محورهای گفت‌و‌گوهای خود در سفر به آمریکا را موضوع مذاکرات هسته‌ای اعلام کرده است.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز روز چهارشنبه اعلام کرد که ترکیب هیات ایران در دور آتی مذاکرات همانند دو دور اخیر مذاکرات خواهد بود .

XS
SM
MD
LG