لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۱

اوباما: ایران در طول مذاکرات، برنامه اتمی خود را جلو نبرده است


اوباما: ایران در طول مذاکرات، برنامه اتمی خود را جلو نبرده است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:44 0:00

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفت ایران مفاد توافق اولیه با گروه ۱+۵ را رعایت کرده و بر اساس این توافق برنامه هسته ای اش را پیش نبرده است. اما به گفته آقای اوباما اگر ایران نتواند جهان را از صلح آمیز بودن برنامه هسته ای اش متقاعد سازد، آمریکا برای گزینه های دیگر فرصت خواهد داشت.

رئیس جمهوری آمریکا در مصاحبه اختصاصی با بیل پلانت، خبرنگار ارشد کاخ سفید از شبکه خبری سی بی اس گفت اگر آمریکا از صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران اطمینان حاصل نکند، مذاکرات هسته ای با ایران را ادامه نخواهد داد.

باراک اوباما در این مصاحبه گفت بزودی مشخص خواهد شد آیا ایران آماده پذیرش این توافق معقول است یا خیر و اگر ایران بر طبق آن چه ادعا می کند تنها به برنامه هسته ای صلح آمیز علاقمند است، آیا می تواند برنامه هسته ای اش را شفاف سازد و به بازرسی بین المللی و محدودیت های لازم در برنامه های هسته ای اش تن دهد یا خیر.

آقای اوباما گفت: «اگر آنها به واقع فقط به دنبال يک برنامۀ اتمی مسالمت آميز هستند، اگر بتوانيم از آنها يک صداقت شفاف و بی سابقه ببينيم، يا بتوانيم تأييد کنيم که قصد توليد تسليحات اتمی ندارند، آنوقت می توان گفت که به توافقی که می خواسته ايم رسيديم. اما اين مستلزم اين است که آنها هم اين محدوديت ها و شرط مربوط به تأييد نوع برنامه شان را بپذيرند که حداقل تا حالا راضی به پذيرفتن چنين چيزی نشده اند.»

باراک اوباما ضمن تایید طولانی شدن روند مذاکرات گفت خبر خوب این است که در این مدت ایران از توافق اولیه پیروی کرده و برنامه هسته ای اش را پیش نبرده است.

ایران و قدرت های جهانی می خواهند تا ۲۴ ماه مارس در مورد چارچوب یک توافق اتمی، به موافقت برسند، موافقتی که به «توافق سیاسی» نیز شهرت دارد. ضرب الاجل نهایی برای رسیدن به توافق کامل یا جامع اتمی برای ماه ژوئن تعیین شده است.

آمریکا می خواهد ایران برنامه تولید سلاح هسته ای نداشته باشد اما در عوض اجازه داشته باشد به غنی سازی اورانیوم برای مصارف صلح آمیز ادامه دهد.

بنيامين نتانياهو، نخست وزير اسرائيل نيز در همين رابطه از اورشليم به تلويزيون سی بی اس گفت هرچند در مورد ضرورت جلوگيری از دستيابی ايران به سلاح اتمی با آقای اوباما هم عقيده هستند اما از نظر نحوه جلوگيری از اين مسئله با هم توافق ندارند.

او گفت: «هدف هر دوی ما برای جلوگيری ايران از دستيابی به سلاح اتمی، يکی است، اختلاف ما بر سر نحوه و شيوه جلوگيری از اين کار است. من برای بازرسی نمی توانم به يک رژيم خودکامه اعتماد کنم. به کره شمالی هم نتوانستم اعتماد کنم. آنها هم توافق را نقض کردند و قايم باشک بازی در می آوردند، با ايران هم نتوانستيم کنار بيایيم، آنها هم کلک زدند. زير چشم بازرس ها دو تا نيروگاه زير زمينی ساختند، نه بازرس ها می دانستند، و نه تا سال ها، سازمان های اطلاعاتی آمريکا، اسرائيل، بريتانيا از وجود آنها با خبر شدند. در نتيجه به نظرم بايد خيلی مواظب باشيم. در حقيقت من فکر می کنيم شما برنامه اتمی ايران را بايد تو دست خودتان بگيريد تا احتياجی به بازرسی های زياد نباشد.»

XS
SM
MD
LG