لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۹

آمریکا بمب‌افکن‌های با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای بر فراز شبه‌جزیره کره به پرواز درآورد


تصویری از پرواز بمب‌افکن‌های بی-۵۲ (مرکز) در کنار دیگر جنگنده‌های آمریکا و کره جنوبی
تصویری از پرواز بمب‌افکن‌های بی-۵۲ (مرکز) در کنار دیگر جنگنده‌های آمریکا و کره جنوبی

ایالات متحده آمریکا روز جمعه در جدیدترین نمایش قدرت علیه کره شمالی و ماجراجویی‌های هسته‌ای این کشور، بمب‌افکن‌های دارای قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای بر فراز شبه‌جزیره کره به پرواز درآورد.

طبق بیانیه وزارت دفاع کره جنوبی، بمب‌افکن‌های دوربرد بی-۵۲ در کنار دیگر جنگنده‌های آمریکا و کره جنوبی در این رزمایش شرکت کردند.

دو هفته پیش، ایالات متحده برای نخستین بار طی شش سال گذشته یک زیردریایی هسته‌ای با قابلیت حمل ۱۵۰ موشک تاماهاوک به آب‌های کره‌جنوبی فرستاد. زیردریایی یو‌اس‌اس میشیگان یک روز پس از شروع مجدد آزمایش‌های موشکی کره شمالی به منطقه رسیده بود.

بیانیه وزارت دفاع کره جنوبی می‌افزاید اعزام بمب‌افکن‌های بی-۵۲ موجب افزایش پدیداری دارایی‌های راهبردی ایالات متحده در شبه‌جزیره کره می‌شود. طبق بیانیه، سئول و واشنگتن عزم راسخ خود برای تقویت مواضع دفاعی ترکیبی‌شان را به نمایش گذاشته‌اند و به انجام رزمایش‌های مشترک با مشارکت بمب‌افکن‌های راهبردی ایالات متحده ادامه خواهند داد.

روز یکشنبه گذشته، بیش از ۱۲۰ هزار سرباز کره شمالی به مناسبت هفتاد و سومین سالگرد آغاز جنگ کره، در رژه‌ای عظیم در پیونگ‌یانگ شرکت کرده بودند.

کره شمالی از اوایل سال ۲۰۲۲، در تلاش برای افزایش زرادخانه موشک‌های دارای قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای خود بیش از ۱۰۰ آزمایش موشکی انجام داده است. واشنگتن و سئول نیز در پاسخ، اقدام به گسترش رزمایش‌های نظامی خود کرده‌اند.

آتش جنگ کره با قرارداد متارکه به جای پیمان صلح خاموش شد و به همین خاطر شبه‌جزیره کره هنوز در وضعیت جنگی قرار دارد. نزدیک به ٢٨ هزار سرباز آمریکایی به منظور مقابله با تهاجم احتمالی همسایه شمالی، در کره جنوبی مستقر هستند.

XS
SM
MD
LG