لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۹

گفتگوی وزرای خارجه آمریکا و کره جنوبی در‌ مورد چین؛ کره شمالی دوباره هشدار داد


آنتونی بلینکن.
آنتونی بلینکن.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در تماسی تلفنی با پارک جین، با وزیر امور خارجه کره جنوبی در مورد نتایج سفر ماه جاری به چین گفتگو کرده است.

وزارت امور خارجه کره جنوبی در بیانیه‌ای اعلام کرد آقای بلینکن گفتگوهایش با طرف چینی را «صادقانه» و «سازنده» توصیف کرده است.

به گزارش رویترز، آنتونی بلینکن و پارک جین تصمیم گرفته‌اند به ارتباط خود در مورد روابط با چین ادامه دهند و از پکن بخواهند تا نقش سازنده‌ای در توقف اقدامات تحریک آمیز و خلع سلاح هسته‌ای کره شمالی ایفا کند.

در جریان سفر آقای بلینکن به چین، دو طرف توافق کردند که رقابت شدید با یکدیگر را کنار گذارند تا منجر به درگیری نشود ولی به پیشرفت بزرگتری دست پیدا نکردند.

رسانه دولتی کره شمالی اعلام کرده است که این کشور از وزیر امور خارجه آمریکا به دلیل وادار کردن چین به فشار گذاشتن روی پیونگ یانگ انتقاد کرده و هشدار داده است که واکنش این کشور به هر‌گونه اقدام نظامی قوی‌تر از سوی آمریکا در شبه جزیره کره «تهاجمی‌تر» خواهد بود.

این رسانه همچنین از آمریکا به دلیل ارسال خدمات نظامی از جمله یک زیردریایی هسته‌ای به شبه جزیره کره انتقاد کرد و گفت این اقدام، «صلح و امنیت» را به خطر می‌اندازد.

کره شمالی هفته گذشته، کمتر از یک ساعت پس از هشدار پیونگ یانگ نسبت به واکنش به رزمایش‌های نظامی کره جنوبی و آمریکا که دور پنجم خود را به پایان رسانده بود، دو موشک کوتاه برد را به سمت آب‌های شرقی خود شلیک کرد.

کره شمالی از آغاز سال ۲۰۲۰ حدود ۱۰۰ فروند موشک شلیک کرده است.

یک موشک دوربرد کره شمالی که اولین ماهواره جاسوسی آن را حمل می‌کرد روز ۱۰ خرداد در سواحل غربی شبه جزیره کره سقوط کرد. کره شمالی با اذعان به شکست پرتاب ماهواره خود، وعده داد برای پرتاب دیگری تلاش کند.

این کشور به دلیل برنامه‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیک خود تحت تحریم‌های بین‌المللی قرار دارد.

XS
SM
MD
LG