لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۰۰

پرتاب دو موشک‌‌‌ بالستیک دیگر توسط کره شمالی


گزارش تلویزیون کره جنوبی از اقدام کره شمالی در پرتاب دو موشک بالستیک کوتاه‌برد (پنجشنبه ۲۵ خرداد)
گزارش تلویزیون کره جنوبی از اقدام کره شمالی در پرتاب دو موشک بالستیک کوتاه‌برد (پنجشنبه ۲۵ خرداد)

ارتش کره جنوبی اعلام کرد کره شمالی روز پنجشنبه دو موشک بالستیک کوتاه‌برد را به سمت آب‌های شرقی خود شلیک کرد.

این نخستین پرتاب موشکی کره شمالی از زمانی است که تلاشش برای قرار دادن اولین ماهواره جاسوسی در مدار زمین در اواخر ماه مه شکست خورد.

به گزارش آسوشیتدپرس، رئیس ستاد مشترک ارتش کره جنوبی اعلام کرد که ارتش کره جنوبی موقعیت نظارتی خود را تقویت کرده و در هماهنگی نزدیک با آمریکا سطح آمادگی خود را حفظ کرده است.

وزارت دفاع ژاپن نیز گفت یک موشک شلیک‌شده کره شمالی را، که احتمالا بالستیک بود، شناسایی کرد.

گارد ساحلی ژاپن به کشتی‌ها در آب‌های بین شبه جزیره کره و ژاپن و اقیانوس آرام شمالی هشدار داد که از نزدیک شدن به «اشیائی که از آسمان می‌ریزند» خودداری کنند. هنوز گزارشی از خسارات به کشتی‌ها و هواپیماها گزارش نشده است.

اقدام کره شمالی اوایل پنجشنبه و چند ساعت پس از آن انجام شد که نیروهای کره جنوبی و ایالات متحده به دور پنجم رزمایش بزرگ خود، که با استفاده از گلوله‌های واقعی برگزار می‌شد، پایان دادند.

حدود ۳۰ دقیقه پیش از پرتاب موشک‌ها، ارتش کره شمالی گفت به رزمایش‌های رقبای خود پاسخ نامشخصی می‌دهد. ارتش کره شمالی رزمایش آمریکا و کره جنوبی را «تحریک‌آمیز و غیرمسئولانه» خواند.

تنش‌ها در ماه‌های گذشته با افزایش سرعت آزمایش‌های تسلیحاتی کره شمالی و تمرین‌های نظامی آمریکا و کره جنوبی افزایش یافته است.

کره شمالی از آغاز سال ۲۰۲۰ حدود ۱۰۰ فروند موشک شلیک کرده است.

یک موشک دوربرد کره شمالی که اولین ماهواره جاسوسی آن را حمل می‌کرد روز ۱۰ خرداد در سواحل غربی شبه جزیره کره سقوط کرد. کره شمالی با اذعان به شکست پرتاب ماهواره خود، وعده داد برای پرتاب دیگری تلاش کند.

XS
SM
MD
LG