لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۷

هشدار کره جنوبی و ژاپن به کره شمالی در رابطه با پرتاب ماهواره‌ جاسوسی


کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی - آرشیو
کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی - آرشیو

ژاپن روز دوشنبه در واکنش به اعلام کره شمالی در رابطه با پرتاب ماهواره‌ در آینده نزدیک، سامانه دفاع موشکی بالستیک خود را در حالت آماده باش قرار داد و گفت هر پرتابه‌ای را که قلمروش را تهدید کند، منهدم خواهد کرد.

کره شمالی که مجهز به سلاح هسته‌ای است گفت نخستین ماهواره جاسوسی خود را کامل کرده است و کیم جونگ اون، رهبر کیم کره شمالی، آخرین اقدامات برای پرتاب آن را تایید کرده است. این کشور اعلام کرد که پرتاب این ماهواره طی روزهای ۱۰ خرداد تا ۲۱ خرداد انجام خواهد شد.

به نوشته رویترز،‌ این تازه‌ترین گام کره شمالی در راستای یک رشته پرتاب‌های موشکی و آزمایش‌های تسلیحاتی در ماه‌های اخیر، از جمله پرتاب یک موشک بالستیک قاره‌پیمای جدید با سوخت جامد، است.

تحلیلگران می‌گویند ماهواره جدید کره شمالی بخشی از یک برنامه فناوری تجسسی است که پهپادها را نیز شامل می‌شود و هدف آن بهبود توانایی حمله به اهداف مختلف در دوران جنگ است.

وزارت دفاع ژاپن در بیانیه‌ای‌ گفت: «ما اقدامات ویرانگری را علیه موشک‌های بالستیک و دیگر موشک‌هایی که تأیید شود در خاک ما فرود می‌آید، انجام می‌دهیم.»

فومیو کیشیدا، نخست وزیر ژاپن، به خبرنگاران گفت، هرگونه پرتاب موشک از سوی کره شمالی نقض جدی قطعنامه‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد در محکومیت فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی پیونگ یانگ است.

کره جنوبی نیز همراه ژاپن از کشور منزوی کره شمالی خواست تا پرتاب «غیرقانونی» ماهواره برنامه‌ریزی شده خود را لغو کند.

سخنگوی وزارت امور خارجه کره جنوبی در بیانیه‌ای گفت: اگر کره شمالی به این پرتاب دست بزند «هزینه» آن را خواهد پرداخت و «زیان» خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG