لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۳

آمریکا برای بازگشایی هرچه سریعتر گذرگاه رفح تلاش می‌کند


آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه گفت که انتظار دارد گذرگاه مرزی رفح به زودی برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه باز شود.

آقای بلینکن در یک کنفرانس خبری در وزارت امور خارجه گفت ایالات متحده بی وقفه از طریق دیوید ساترفیلد، فرستاده ویژه رئیس جمهور در مسائل بشردوستانه خاورمیانه و سازمان ملل متحد با مصر و اسرائیل در ارتباط است تا طرح پیشنهادی جو بایدن برای ارسال فوری کمک‌ها به غزه از طریق گذرگاه رفح را اجرا کنند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل، هم روز جمعه ۲۸ مهر با حضور در گذرگاه مرزی رفح، میان مصر و نوار غزه، از همه طرف‌های بین‌المللی خواست برای اطمینان یافتن از رسیدن کمک‌های بشردوستانه به دست فلسطینیان محاصره شده در غزه، با یکدیگر همکاری کنند.

آنتونیو گوترش که برای نظارت بر ارسال کمک‌های بشردوستانه به نوار غزه، در مصر به سر می‌برد اعلام کرد که توافق میان اسرائیل و مصر برای انتقال این کمک‌ها به نوار غزه مشروط به برخی شرایط و محدودیت‌ها است.

به گفته سازمان ملل در حال حاضر چندین کامیون حامل هزاران تُن محموله‌ کمک‌های بشردوستانه، پشت گذرگاه «رفح» در انتظار ورود به غزه هستند.

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، روز چهارشنبه ۲۶ مهر در مسیر بازگشت از سفر کوتاه خود به اسرائیل اعلام کرده بود که پس از گفت‌و‌گویی نیم ساعته با رئیس جمهور مصر، عبدالفتاح السیسی با بازگشایی گذرگاه مرزی رفح با غزه و ورود اولین گروه از کامیون های کمک‌های بشر‌دوستانه به نوار غزه موافقت کرده است.

اسرائیل هم اعلام کرده است که از ورود کامیون‌های کمک‌رسانی به غزه جلوگیری نخواهد کرد، ولی اجازه نخواهد داد این کمک‌ها به دست حماس برسد.

XS
SM
MD
LG