لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۷

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا:‌ هدف اسرائیل حذف حماس از نوار غزه است


متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا
متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا

متیو میلر، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری روز پنجشنبه ۲۶ مهر گفت که هدف نهایی اسرائیل از بین بردن و حذف حماس است تا نتواند دیگر مانند گذشته حاکم نوار غزه باشد.

میلر گفت که اسرائیل می‌خواهد مطمئن شود که حماس نخواهد توانست مانند گذشته در نوار غزه موجودیت داشته باشد و حملات تروریستی علیه اسرائیل اجرا کند.

تمرکز اسرائیل و آمریکا فعلاً بر روی این موضوع است و هنوز برای تعیین آینده سیاسی نوار غزه تصمیمی گرفته نشده است. سخنگوی وزارت خارجه گفت که این مسئله نیازمند کار دیپلماتیک قابل توجهی است.

در حال حاضر، آمریکا، اسرائیل و مصر سرگرم فراهم کردن شرایط برای ارسال کمک‌های بشردوستانه به فلسطینیان در نوار غزه هستند.

دیوید سترفیلد، نماینده ویژه آمریکا برای امور بشردوستانه، از سه‌شنبه سرگرم گفتگو و برنامه‌ریزی در این زمینه است.

میلر گفت که اسرائیل و مصر قول همکاری داده‌اند و انتظار می‌رود در روزهای آتی عملی شود و گذرگاه رفح در مرز نوار غزه و مصر باز شود. توقف عملیات نظامی اسرائیل در آن منطقه یکی از شروطی است که سترفیلد دنبال می‌کند.

با توجه به اینکه نیروی اسرائیلی یا بین‌المللی در نوار غزه وجود ندارد، یکی از نگرانی‌های اسرائیل و آمریکا در این زمینه حصول اطمینان از این است که کمک‌ها به دست حماس نیفتد. میلر گفت که آن‌هایی که در غزه اسلحه دارند اعضای حماس هستند و امکان آن هست که بخواهند این اقلام را به نفع خود بربایند.

یکی دیگر از مسئولیت‌های سترفیلد در همکاری با اسرائیل و نهادهای سازمان ملل تعیین منطقه یا مناطقی امن در نوار غزه برای اسکان آن‌هایی است که می‌خواهند شمال نوار غزه را ترک کنند.

در رایزنی با رهبران کشورهای منطقه یکی از اهداف آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، این بود که جلوی گسترش درگیری گرفته شود. اما در روزهای اخیر تبادل آتش مختصری میان اسرائیل و حزب‌الله لبنان در مرز دو کشور مشاهده شده است.

میلر گفت که «اتفاقاتی، مانند تظاهرات در اطراف سفارت، دیده شد» و لازم شد پنجشنبه از شهروندان آمریکایی در لبنان خواسته شود هرچه زودتر آن کشور را ترک کنند.

میلر بار دیگر هشدار رئیس‌جمهوری آمریکا را تکرار کرد که بهتر است کشورهای متخاصم اسرائیل وارد این درگیری نشوند.

توجیه میلر در مورد وتوی پیش‌نویس قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل برای آتش‌بس و رساندن کمک‌های بشردوستانه این بود که در درجه اول حق اسرائیل به دفاع از خود منظور نشده بود و دیگر آن که آمریکا سعی دارد با دیپلماسی کمک‌رسانی و تأمین جان غیرنظامیان محقق شود.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG