لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۰۹

دبیر کل سازمان ملل برای نظارت بر ارسال کمک‌‌های بشر دوستانه به غزه وارد مصر شد


آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد. آرشیو
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد. آرشیو

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، روز جمعه ۲۸ مهر، وارد شمال شبه جزیره سینا در مصر شد. هدف از این سفر، نظارت بر ارسال کمک‌های بشردوستانه از مصر به نوار غزه اعلام شده است.

سخنگوی سازمان ملل متحد در بیانیه ای گفت که «نزدیک به دو هفته است که غزه بدون محموله سوخت، غذا، آب و دارو به سر می برد.»

بر اساس این گزارش، سازمان ملل گفته که تمام تلاش خود را برای عملیاتی پایدار برای رساندن کمک های بشردوستانه به مردم غزه متمرکز کرده است.

تلاش سازمان ملل متحد برای رساندن کمک‌های بشر دوستانه به غزه در شرایطی است که بر اساس برخی گزارش ها ، کمبود سوخت، آب و برق باعث اخلال در خدمات رسانی بیمارستان‌ها و در برخی موارد، توقف خدمات بیمارستان‌های غزه شده است.

پیشتر گفته شده بود که با بازگشایی گذرگاه «رفح» در روز جمعه، کمک‌های بشردوستانه راهی غزه شود.

شبکه خبری «سی‌ان‌ان» در گزارشی گفت که انتظار می رود که گذرگاه «رفح» به رغم وعده‌های داده شده برای بازگشایی و امکان ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه روز جمعه بسته باقی بماند.

«سی‌ان‌ان» افزود که به این ترتیب، سرنوشت کمک های بشردوستانه به غیرنظامیان در غزه همچنان نامشخص است.

سازمان ملل در گزارشی اعلام کرده است که هزاران تن محموله کمک‌های بشردوستانه در پشت گذرگاه «رفح» مانده‌اند.

بر اساس این گزارش، مقامات آمریکایی انتظار دارند که اولین کاروان کامیون‌های حامل کمک‌های بشردوستانه از مصر به غزه، احتمالاً تا روز شنبه ۲۹ مهر، از مرز عبور کنند.

پیش از این، دولت اسرائیل گفته بود که کمک‌های بشردوستانه مصر به غزه را متوقف نخواهد کرد، اما اجازه داده نخواهد شد که این محموله‌ها به دست گروه شبه نظامی حماس برسد.

خبرگزاری رویترز خاطر نشان کرد که کامیون‌های حامل کمک‌ها در میانه حملات هوایی اسرائیل قادر به عبور از مرز نیستند.

مصر گفته که گذرگاه رفح که مسیری مهم برای ارسال کمک‌ها است، به طور رسمی بسته نشده، اما به دلیل حملات هوایی اسرائیل به سمت غزه، غیر فعال شده است.

یک منبع نیز به «سی‌ان‌ان» گفت که تعمیرات جاده باید در سمت مصری منطقه حائل انجام شود و جزئیات زیادی برای اطمینان یافتن از تداوم کمک ها وجود دارد.

XS
SM
MD
LG