لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۶

سران شورای همکاری خلیج فارس و «آسه‌آن» خواهان «آتش‌بس فوری  و پایدار» اسرائیل و حماس شدند


نشست سران شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا در ریاض.
نشست سران شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا در ریاض.

سران شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا (آسه‌آن) روز جمعه ۲۸ مهرماه در نشستی مشترک به میزبانی عربستان خواستار آتش‌بس فوری و پایدار میان اسرائیل و حماس شدند.

رهبران این کشورها در بیانیه پایانی این اجلاس با محکوم کردن «هرگونه حمله نظامی علیه غیرنظامیان» خواستار ورود کمک های بشردوستانه به غزه شدند.

عربستان سعودی که طی سال گذشته ابتکارات دیپلماتیک متعددی را در سراسر خاورمیانه آغاز کرده، خواستار توقف درگیری ها شده است.

این کشور پیش از آغاز این درگیری ها در حال گفتگو با ایالات متحده برای عادی سازی روابط با اسرائیل در ازای یک پیمان دفاعی با ایالات متحده، کمک به ایجاد یک برنامه هسته ای غیرنظامی و امتیازاتی نامشخص برای فلسطینی ها بود.

در این اجلاس مشترک مابین شورای همکاری خلیج فارس و اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا، ۱۶ کشور شرکت داشتند.

این نشست در حالی برگزار شد که کامیون‌های کمک‌های بشردوستانه حامل غذا، آب و دارو همچنان در گذرگاه مرزی رفح میان مصر و نوار غزه منتظر ورود به غزه هستند.

روز چهارشنبه جو بایدن رییس جمهوری آمریکا پس از گفتگوی تلفنی با عبدالفتاح السیسی، رییس جمهوری مصر اعلام کرده بود که مصر با گشودن گذرگاه رفح برای کامیون های کمک‌های بشردوستانه موافقت کرده است و اسراییل نیز اعلام کرد که جلوی ورود این کامیون‌ها را نخواهد گرفت ولی به هیچ‌وجه اجازه نخواهد داد که این کمک‌ها به دست گروه شبه نظامی حماس بیفتد.

قرار است که سازمان ملل این کمک ها را در غزه توزیع کند.

XS
SM
MD
LG