لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۲۸

بیانیه مشترک آمریکا و سه کشور اروپایی عضو برجام: ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست نخواهد یافت


پرزیدنت بایدن در کنار آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان؛ امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه؛ و بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا؛ در حاشیه نشست سران «گروه بیست» در رم، ایتالیا؛ ٨ آبان ۱۴۰۰
پرزیدنت بایدن در کنار آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان؛ امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه؛ و بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا؛ در حاشیه نشست سران «گروه بیست» در رم، ایتالیا؛ ٨ آبان ۱۴۰۰

در پی دیدار پرزیدنت بایدن با رهبران سه کشور اروپایی عضو برجام در حاشیه اولین روز اجلاس سران کشورهای عضو گروه بیست در رم ایتالیا، این چهار رهبر بیانیه مشترکی درباره برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران صادر کردند.

در این بیانیه رهبران چهار کشور ضمن اشاره به «اقدامات تحریک‌آمیز» تهران همانند گسترش غنی‌سازی و تولید فلز اورانیوم غنی‌شده و افزودن این نکته که هر دو عناصر مهم برنامه هسته‌ای نظامی هستند، بر عزم راسخ این کشورها برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای تاکید کرده‌اند.

بر اساس بیانیه، این‌گونه اقدامات ایران و همچنین ایجاد مانع بر سر بازرسی‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بازگشت به برجام را به مخاطره می‌اندازد.

در ادامه بیانیه آمده است که بازگشت به اجرای برجام سبب رشد اقتصادی ایران می‌شود و این مساله تنها با «تغییر مسیر» ایران میسر خواهد شد.

رهبران چهار کشور در ادامه با دعوت از ابراهیم رئیسی، رئیس جمهوری ایران، به بهره‌گیری از فرصت به دست آمده و بازگشت به مذاکرات با حسن نیت، از افزایش خطرناک تنش‌ها جلوگیری کند.

آنها در این بیانیه ضمن استقبال از اقدامات شرکای عرب خود در خلیج فارس برای کاهش تنش‌ها بر «عزم مشترک» خود برای رسیدگی به مشکلات امنیتی ایجاد شده در سراسر منطقه توسط ایران تاکید کردند.

  • 16x9 Image

    فرهاد پولادی

    متولد تهران در مهرماه ۱۳۵۱، پس از هشت سال تدریس زبان انگلیسی در کانون زبان ایران؛ از سال ۱۳۷۷ خبرنگار ایرنا شد.
    از سال ۱۳۸۲ خبرنگار خبرگزاری فرانسه در تهران بود. ماموریت خبری فرانس پرس فرصت سفر به عراق، عربستان سعودی، لبنان، استانبول، مسکو و آلماتی را برای او فراهم کرد.

XS
SM
MD
LG