لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۷

باقری‌کنی: ایران تا پایان نوامبر مذاکرات هسته‌ای با قدرت‌های جهانی را از سر می‌گیرد


علی باقری‌کنی، معاون وزیر خارجه ایران. آرشیو
علی باقری‌کنی، معاون وزیر خارجه ایران. آرشیو

خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه پنجم آبان گزارش داد جمهوری اسلامی ایران اعلام کرده است تا پایان ماه نوامبر، مذاکرات هسته‌ای با شش قدرت جهانی برای احیای توافق هسته‌ای برجام را از سر می‌گیرد.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز سه شنبه گفته بود بازگشت به مذاکرات وین، که از ماه ژوئن متوقف شده است، و محدود کردن برنامه هسته‌ای تهران «اولویت بالایی» برای دولت آمریکا دارد.

علی باقری‌کنی، معاون سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران، روز چهارشنبه در توئیتر نوشت با انریکه مورا، معاون هماهنگ‌کننده ارشد سیاست خارجه اتحادیه اروپا، «گفت‌وگویی سازنده و بسیار جدی» داشته و قرار شده است که مذاکرات تا پیش از پایان ماه نوامبر، از سر گرفته شود.

با این حال معاون سیاسی وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران می‌گوید تاریخ دقیق مذاکرات بعدی را هفته آینده اعلام می‌کند.

ایران و آمریکا اواخر دولت حسن روحانی مذاکرات غیر مستقیمی را در وین اتریش دنبال کردند. اما این مذاکرات پس از شش دور، در آستانه انتخابات تعلیق شد.

آمریکا به ایران هشدار داده است که فرصت بازگشت به مذاکرات نامحدود نخواهد بود و با توجه به عدم پایبندی تهران به تعهدات خود در توافق و پیشرفت‌هایی که در حوزه هسته‌ای می‌کند، ممکن است بازگشت به برجام منافع حاصل از آن را دیگر تامین نکند.

XS
SM
MD
LG