لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۰۱

آژانس انرژی اتمی: ایران در تاسیسات نطنز غنی‌سازی اورانیوم «با غنای بالای ۲۰ درصد» را گسترش می‌دهد


تاسیسات غنی‌سازی نطنز. آرشیو
تاسیسات غنی‌سازی نطنز. آرشیو

آژانس بین المللی انرژی اتمی روز دوشنبه ۳ آبان اعلام کرد ایران به دنبال آن است که غنی‌سازی اورانیوم ۲۰ درصدی در تاسیسات هسته‌ای نطنز را افزایش دهد. ایران پیشتر غنی سازی اورانیوم تا ۶۰ درصد را در این تاسیسات آغاز کرده است.

خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد ایران هفته پیش به آژانس خبر داده است که می‌خواهد با ایجاد تغییراتی در چیدمان سانتریفیوژها، اورانیوم تا ۲۰ درصد غنی‌شده را به یک واحد سانتریفیوژ «آی‌آر ۶» تزریق کند، ولی محصول نهایی را انبار نخواهد کرد.

رویترز می‌گوید احتمال دارد ایران مشغول بهینه کردن دانش خود در حوزه غنی‌سازی باشد و این اقدامی است که به طور معمول از سوی کشورهای غربی محکوم می‌شود، چرا که روندی بازگشت‌ناپذیر است. اما از آن‌جا که ایران محصول نهایی را انبار نمی‌کند، نمی‌تواند سرعت غنی‌سازی اورانیوم در سطح تسلیحاتی توسط ایران را بالا ببرد.

بر اساس این گزارش، فعالیت‌ اخیر ایران باعث شده است که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی «تناوب و شدت فعالیت‌های پادمانی» خود در تاسیسات نطنز را افزایش دهد.

علی باقری کنی، معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، یک روز پیشتر در پیامی در توئیتر نوشت که چهارشنبه این هفته در بروکسل با هماهنگ‌کننده کمیسیون مشترک برجام در بروکسل دیدار و در مورد مذاکرات احیای توافق هسته‌ای برجام، گفت‌وگو خواهد کرد.

یک سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در پاسخی کتبی به پرسش بخش فارسی صدای آمریکا در رابطه با توییت آقای باقری کنی، نوشت:‌ «ما از تعامل اتحادیه اروپا، در نقش هماهنگ‌کننده برجام، با ایران حمایت می‌کنیم. با این حال، اگر هدف ایران - آن طور که خودشان می‌گویند - بازگشت به برجام است آنها باید، حداقل در قالب غیرمستقیم وین، با ما صحبت کنند. هیچ شرکت‌کننده دیگری نمی‌تواند به پرسش‌هایی که بنا بر گزارش‌ها ایران می‌خواهد مطرح کند، از جمله مسائل تضمین‌ها و لغو تحریم‌ها، پاسخ دهد.»

ایران و آمریکا اواخر دولت حسن روحانی مذاکرات غیر مستقیمی را در وین اتریش دنبال کردند. اما این مذاکرات پس از شش دور، در آستانه انتخابات تعلیق شد و دولت ابراهیم رئیسی هنوز زمان ازسرگیری این مذاکرات را اعلام نکرده است.

XS
SM
MD
LG