لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۲

رایزنی هسته‌ای ایران با روسیه؛ آمریکا: روشن نیست ایرانی‌ها می‌خواهند به مذاکرات بازگردند یا نه


سایت هسته ای فردو در ایران. آرشیو
سایت هسته ای فردو در ایران. آرشیو

معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران، روز جمعه ۷ آبان در روسیه با مقامات این کشور در مورد از سرگیری مذاکرات هسته‌ای وین گفت‌وگو کرد.

علی باقری‌ در مسکو با سرگئی ریابکف معاون وزیر خارجه، و میخائيل باگدانوف نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور خاورمیانه، دیدار کرد.

باقری در پیامی در توئیتر نوشت ملاقات‌هایش «مثبت» بوده و قرار است رایزنی‌ها «در سطوح مختلف برای تقویت مواضع مشترک» ادامه یابد.

وی اشاره‌ای به زمان ازسرگیری مذاکرات احیای برجام در وین نکرد، اما روز چهارشنبه در توئیتی نوشت، با انریکه مورا، معاون هماهنگ‌کننده ارشد سیاست خارجه اتحادیه اروپا، «گفت‌وگویی سازنده و بسیار جدی» داشته و قرار شده که مذاکرات تا پیش از پایان ماه نوامبر، از سر گرفته شود.

با این حال، ایالات متحده آمریکا می‌گوید هنوز نسبت به ادعای ایران که به مذاکرات بازخواهد گشت اطمینان ندارد.

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید در این ارتباط پیشتر گفته است: «هنوز برای من کاملاً روشن نیست که آیا ایرانی‌ها می‌خواهند به مذاکرات بازگردند یا خیر.»

وی افزود، «ما نشانه‌های مثبتی دیده‌ایم، اما گمان می‌کنم هنوز باید صبر کنیم و ببینیم آیا عملاً به میز مذاکره بازخواهند گشت؟ برای بازگشت دوطرف به برجام آماده‌ایم با حسن نیت مذاکره کنیم. امیدواریم آنها هم همین‌طور باشند.»

مشاور امنیت ملی کاخ سفید که در پرواز جو بایدن و هیئت همراه به ایتالیا با خبرنگاران گفت‌وگو می‌کرد، اعلام کرد رئيس جمهوری آمریکا در حاشیه نشست سران گروه۲۰ در رم با رهبران سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان در مورد ایران و اتخاذ یک موضع مشترک در این مرحله گفت‌وگو خواهد کرد.

حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه ایران اخیراً گفته است که نمی‌خواهد مذاکرات از نقطه «بن بستی» که در وین ایجاد شد، از سر گرفته شود.

در واکنش، میخائيل اولیانف، نماینده روسیه در مذاکرات وین در یک رشته توئیت نوشت، به نظر او بن‌بستی به وجود نیامده بود، چرا که به گفته او «پیش نویس ماه ژوئن حاصل یک کار جمعی بود و نمی‌شود آن را به سطل آشغال انداخت.»

ایران و آمریکا تاکنون شش دور مذاکره غیرمستقیم در پایتخت اتریش با وساطت اتحادیه اروپا و حضور سایر اعضای توافق هسته‌ای ۲۰۱۵، با هدف بازگشت دوجانبه به پیروی کامل از توافق داشتند.

این مذاکرات خرداد ماه گذشته به دلیل انتخابات ریاست جمهوری در ایران متوقف شد و با وجود تشکیل دولت جدید، تهران هوز تاریخ مشخصی برای بازگشت به وین اعلام نکرده است.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG