لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۲

کلینتون و ترامپ در اولین مناظره نگران چه باید باشند


این اولین مناظره این دو نامزد است.
این اولین مناظره این دو نامزد است.

نخستین مناظره رو در روی دو نامزد اصلی انتخابات ریاست جمهوری آمریکا قرار است دوشنبه شب برگزار شود و انتظار می‌رود مانند قبل مخاطبان بسیاری را به خود جذب کند. مناظره ۹۰ دقیقه‌ای دانشگاه هافسترا در لانگ آیلند، به اندازه‌ای مهم است که تعداد بیننده‌های آن در حد مسابقات حساس حذفی لیگ بسکتبال و حدود صد میلیون نفر پیش بینی می‌شود.

به نوشته روزنامه واشنگتن پست، اهمیت مناظره‌های انتخاباتی در ایالات متحده به حدی است که برت اودانل، کارشناس ارشد ارتباطات که سابقه طولانی در کمپین‌های انتخاباتی حزب جمهوریخواه دارد، می‌گوید که «شما در یک مناظره‌ برنده واقعی انتخابات نمی‌شوید، اما تنها یک مناظره می‌تواند منجر به باخت شما شود.»

نمونه‌های زیادی از به اصطلاح کم آوردن‌ها یا اشتباهات نامزدهای انتخاباتی در آمریکا وجود دارد که موقعیت آنها را در میدان رقابت تحت الشعاع قرار داد؛ مانند سال ۱۹۸۴ که سردرگمی رونالد ریگان در یکی از مناظره‌ها این شبهه را در افکار عمومی مطرح کرد که آیا او از لحاظ سنی می‌تواند از عهده وظایف خطیر ریاست جمهوری بر آید یا خیر.

به عقیده نویسنده واشنگتن پست، تله اصلی، اشتباه سهوی یا حتی دستپاچه شدن کاندیداها در موردی بخصوص است که رأی دهندگان به اشتباه آن را قبول دارند و دستپاچگی یا سردرگمی یک نامزد در اظهار نظر در باره آن موضوع باعث می‌شود که نتواند مردم را متقاعد کند که در اشتباه هستند، و در نتیجه عملا خود مهر تاییدی به باور اشتباه آنها، به ضرر خود، می‌‌زند.

کلینتون و ترامپ؛ اولین مناظره در مقابل هم

عملکرد هیلاری کلینتون دموکرات و دونالد ترامپ جمهوریخواه، نامزدهای دو حزب عمده سیاسی آمریکا، در نخستین مناظره مستقیم انتخابات هشتم نوامبر ۲۰۱۶ بسیار مهم است؛ به ویژه برای خانم کلینتون که عقیده بر این است از تمهیدات بهتری در مقایسه با آقای ترامپ برای مطرح کردن خود نزد افکار عمومی برخوردار است.

بر اساس یک نظرسنجی که توسط شبکه «سی ان ان» و مؤسسه «او آر سی» انجام شده، ۵۳ پرسش شوندگان معتقدند وزیر خارجه پیشین آمریکا در مقایسه با دونالد ترامپ، سرمایه دار اهل نیویورک که پیشینه سیاسی ندارد، عملکرد بهتری در مناظره خواهد داشت. حدود ۴۷ درصد معتقدند که ترامپ بهتر ظاهر خواهد شد.

با توجه با پیشینه طولانی خانم کلینتون در عالم سیاست، انتظارها از او در مناظره دوشنبه شب بالاتر از آقای ترامپ است و از این رو باید بیشتر مراقب اظهارنظرها، حرکات و در مجموع نحوه مدیریت میدان رقابت، که گویای تسلط او در مقابله‌های رایج در عالم سیاست خواهد بود، باشد.

هر چند به نظر انتظارات از ترامپ پائین تر است و این کار او را ساده تر کرده، اما از آنجا که سابقه فعالیت سیاسی او کم است و برای نخستین بار است که در انتخابات شرکت کرده، مناظره دوشنبه شب نخستین آزمونی برای سنجش توانایی او در جلب نظر رأی دهندگانی غیر از هوادارن حزب جمهوریخواه خواهد بود.

XS
SM
MD
LG