لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۰

واکنش اوباما، کلینتون و ترامپ به حملات اخیر در آمریکا


متهم بمب گذاری در نیویورک در درگیری با ماموران پلیس در روز دوشنبه مجروح و دستگیر شد.
متهم بمب گذاری در نیویورک در درگیری با ماموران پلیس در روز دوشنبه مجروح و دستگیر شد.

در پی چند مورد حمله و بمب گذاری جدید در دو روز گذشته در برخی شهرهای آمریکا، رئیس جمهوری ایالات متحده روز دوشنبه گفت افراطگرایان نمی توانند روش زندگی آمریکاییان را تضعیف کنند.

باراک اوباما که پس از بازداشت متهم آمریکایی افغان تبار پرونده بمب گذاری های نیویورک و نیوجرسی سخن می گفت، تاکید کرد که نه افراد و نه سازمان هایی نظیر داعش، هیچکدام در نهایت نخواهند توانست روش زندگی ما را تغییر دهند.

مقامات امنیتی روز دوشنبه پس از بازداشت احمد خان رحمی، متهم به بمب گذاری دو روز پیش در نیویورک، گفتند او در سال های قبل بارها به افغانستان سفر کرده است.

در بمب گذاری شنبه شب نیویورک ۲۹ نفر مجروح شدند، اما در بمب گذاری دیگر در نیوجرسی به کسی آسیبی نرسید.

باراک اوباما که در نیویورک سخن می گفت، اعلام کرد که حمله اخیر در مینه سوتا نیز در حال بررسی است تا مشخص شود که آیا تروریستی بوده است یا خیر.

در همین حال، هیلاری کلینتون نامزد دموکرات انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دونالد ترامپ رقیب جمهوریخواه خود را متهم کرد که به داعش کمک می کند که پیکارجویان بیشتری جذب کند. کلینتون از طرفداران خود خواست تا آرام و در عین حال هوشیار باشند.

با این حال، ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ، نامزدی که خواستار ایجاد محدودیت برای ورود مهاجران و پناهجویان از کشورهای اسلامی از جمله افغانستان، عراق، سوریه و لیبی شده است، در بیانیه ای کاخ سفید را متهم کرد که تهدید داعش را دست کم جلوه می دهد.

نامزد جمهوریخواهان روز دوشنبه به شبکه تلویزیونی فاکس گفت، من دقیقا درست گفتم که زودتر از انتشار اخبار اعلام کردم که انفجار منهتن یک بمبگذاری بود. ترامپ گفت: "من باید گوینده خبر باشم."

XS
SM
MD
LG