لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۴

ترامپ: کمپین من «تهدیدی علیه موجودیت» نظام سیاسی حاکم است


نامزد جنجالی حزب جمهوریخواه برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، در حالی که با اتهام‌های جدید جنسی روبرو شده است، روز پنجشنبه اتهام زنندگان علیه خود را «دروغگو» خواند و گفت کمپین انتخاباتی من یک تهدید علیه موجودیت نظام سیاسی حاکم در ایالات متحده است.

دونالد ترامپ که در یک گردهمایی انتخاباتی در «وست پالم بیچ» ایالت فلوریدا سخنرانی می‌کرد، با طرح این ادعا که نظام سیاسی موجود در کشور تلاش می‌کند تا حرکتی که او آغاز کرده را متوقف کند، از رسانه‌ها هم انتقاد کرد و گفت آنها هیچ حد و مرزی را مراعات نمی‌کنند.

اظهارات دونالد ترامپ در حالی مطرح می‌شود که پیش از برگزاری مناظره دوم او با هیلاری کلینتون نامزد دموکرات‌ها در انتخابات هشتم نوامبر، رسانه‌های آمریکایی ویدئویی مربوط به ۱۱ سال پیش از او منتشر کردند که با استفاده از کلمات رکیکی درباره زنان صحبت می‌کند.

هر چند او از بابت صحبت‌هایی که کرده بود غذرخواهی کرد و آن را مربوط به سال‌ها پیش دانست، اما چند روز بعد یک کانال تلویزیونی نیوزیلند، کلیپ ویدیویی مصاحبه ۲۳ سال پیش خود با دونالد ترامپ را منتشر کرد که وی در جریان آن «شهرت زن‌بارگی» خود را رد نکرده است.

در حالی که این سرمایه دار اهل نیویورک همچنان در حال واکنش نشان دادن به این مسائل بود، و در عین حال از انتقاد و حمله به رقیب هم غافل نبود، برخی رسانه‌ها روز چهارشنبه اظهارات زنانی را منتشر کردند که می‌گویند او به طرز نامناسبی به بدن آنها دست زده است.

با این حال نامزد جمهوریخواهان که پیشتر به دلیل اظهارات جنجال برانگیز خود بر سر برخی مسائل حتی از سوی هم حزبی‌های خود هم مورد انتقاد قرار گرفته است، بارها اتهامات جنسی مطرح شده علیه خود را رد کرده و آنها را «هماهنگ شده» خوانده است.

وی در سخنان امروز خود در فلوریدا گفت، این اتهام ‌زنی‌ها را «حملات شرارت‌بار» از سوی کمپین انتخاباتی هیلاری کلینتون و رسانه‌های حامی او خود خواند و گفت مدارکی برای رد این اتهام‌ها در دست دارد که آنها را «در زمان مناسب» منتشر خواهد کرد.

ترامپ که استفاده هیلاری کلینتون از سرویس ایمیل شخصی در زمانی که وزیر خارجه دولت باراک اوباما بود را نشانه ضعف او می‌داند و در مقابل حملات کلینتون از این موضوع علیه خود او استفاده کرده است، گفت «تصادفى نيست كه حملات عليه من همزمان با افشاگرى ويكيليكس اتفاق مى‌افتد.»

وبسایت افشاگر ویکیلیکس از هفته گذشته انتشار هزاران ایمیل کمپین کلینتون در مورد مسائل مختلف را آغاز کرده که جنجال برانگیز شده است؛ از جمله تماس با روزنامه نگاران مطرح و همینطور مجری‌‌های برنامه‌ها و مناظره‌های تلویزیونی برای تقویت موقعیت هیلاری کلینتون.

اتهامات اخیر علیه ترامپ، نه به حزب رقیب بهانه خوبی برای حمله داد، بلکه باعث شد برخی در بدنه حزب جمهوریخواه - که از ابتدا هم بر سر نامزدی او اختلاف داشتند - به انتقاد از او برخواسته و باعث شوند که ترامپ آنها را «بی وفا» توصیف کند و بگوید «معامله شومی» در کار است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG